تاریخچه مختصری از دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارگ

تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دریائی خارک، به دوران ۸ سال دفاع مقدس برمی گردد، آن زمان که ناوگان نفتی و تجاری ایران برای ورود به محدوده خلیج فارس، در معرض حملات هوائی دشمن قرار می گرفتند و از آنجا که اکثر نیروی انسانی مستقر در ناوگان نفتی و تجاری کشور از بیگانگان بودند، آنان حاضر نبودند که خود را به خطر انداخته، وارد حوزه خلیج فارس شوند، به همین خاطر، مسئولان منطقه در آن زمان تصمیم گرفتند، برای حل این مشکل، دانشگاهی تأسیس کنند که نیروهای متعهد و متخصص مورد نیاز دریائی کشور را در خود ایران تربیت کنند. در همین راستا، دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارک با پیشنهاد مسئولان وقت، با هدف تأمین نیروی انسانی متخصص و متعهد، جهت جایگزین نیروهای بیگانه مشغول در ناوگان نفتی و تجاری کشور و با موفقیت ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی در 3 ابان سال 1367 تأسیس گردید. در سال 1368 اولین گروه دانشجوی، در رشته مهندسی دریانوردی پذیرفته شدند.


این دانشگاه تاکنون در رشته دریانوردی بيش از 10 دوره فارغ التحصیل داشته که که اکثر آنان بورسیه شرکت ملی نفتکش ایران، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و کشتیرانی، کشتیرانی ایران و هند و مؤسسه بین المللی آفرین قشم بوده و اکنون در آن شرکت ها در رده های مختلف مشغول به کار هستند. در واقع این تعداد از فارغ التحصیلان جایگزین نیروهای بیگانه ای شده اند که در گذشته با حقوق دلاری بسیار زیادی، بر روی ناوگان دریائی کشور مشغول به کار بوده اند. بنابراین با این جایگزینی، سالیانه از خروج مبلغ زیادی ارز از کشور جلوگیری می شود.


این واحد دانشگاهی در طول فعالیت بی وقفه، نقش خود را در تربیت و تأمین نیروی انسانی متخصص دریائی و خودکفائی کشور از بیگانگان، به خوبی ایفاء کرده است و با وجود مشکلات عدیده ای که در راه پیشرفت و توسعه آن وجود داشته، از قبیل محرومیت منطقه، شرایط خاص جغرافیائی، مشکلات و کمبودهای شدید مالی، عدم حمایت مالی از جانب دولت و تأمین نیازهای مالی خود تنها از طریق دریافت شهریه های داشجوئی که آن هم کمتر از یک چهارم سرانه دانشجويان دانشگاه های دولتی است توانسته گام های مؤثری در راه پیشرفت بردارد. به عنوان مثال، در آذرماه 1383در میان دانشگاه های دولتی و آزاد اسلامی اولین دانشگاهی بود که با دریافت گواهینامه استاندارد ISO 9001:2011 از مؤسسه بین المللی DNV که از معتبرترین مؤسسات گواهی دهنده دنیا است. نایل آمد و همچنان با قامتی استوار در راه بهبود کیفیت گام برمی دارد. در گذشته هاي دور و نزديک، بسياري از صخره هاي مرجاني و زيباي خارک براي ساخت وسازهاي گوناگون به بندرهاي گوناگون خليج فارس همچون گناوه، آبادان و کويت حمل مي شده است.


دانشگاه آزاد اسلامی واحد خارک چون یک واحد علوم دریائی است. علاوه بر اینکه تحت نظارت سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی است سازمان جهانی دریانوردی (I.M.O) نیز بر آن نظارت دارد. براساس کنوانسیون STCW.۹۵ دانشگاه ملزم به داشتن گواهینامه استاندارد کیفیت ISO 9001:2011 است. این دانشگاه سالیانه دو بار مورد ممیزی استاندارد کیفیت قرار می گیرد. یک بار از طرف مؤسسه بین المللی DNV که صادرکننده گواهینامه است و بار دیگر از طرف سازمان بنادر و کشتیرانی که به نمایندگي از طرف سازمان جهانی دریانوردی دانشگاه را مورد ارزیابی قرار می دهند.


در جزیره خارک، تنها مؤسسه آموزش عالی، همین دانشگاه آزاد اسلامی است. خوشبختانه با فعالیت های ارزشمندی که این دانشگاه در این مدت داشته، وجهه دانشگاه در میان همه مردم و مسئولان منطقه بسیار مثبت ارزیابی می شود و به همین خاطر این دانشگاه از جانب مردم و مسئولان و همچنین شرکت های نفتی مستقر در خارک از حمایت های خوبی برخوردار است.

 

ساير تصاوير

  • همه
  • دانشگاه
  • جزيره خارگ

ساختمان خوابگاه جدید

خارگ

محوطه و مسجد دانشگاه

خارگ

محوطه و مسجد دانشگاه

خارگ

محوطه

خارگ

میدان با طرح لنگر کشتي

خارگ

کلاس درس

خارگ

ورودي

خارگ

کتابخانه

خارگ

خوابگاه قدیم

خارگ

خوابگاه قدیم

خارگ

ساختمان اداري سابق

خارگ

خوابگاه قدیم

خارگ

خارگ

خارگ

 

بازدید امروز:1918
بازدید ديروز:3366
آنلاين:52
بازدید ماه جاري:21510
بازدید ماه قبل:81898
کل بازديد:3922468