گروه آموزشی کامپيوتر
مديران گروه
  1. غلامرضا دلبر
رشته هاي گروه
  1. كامپيوتر-نرم افزار كامپيوتر مقطع کارداني پيوسته
  2. مهندسي تكنولوژي نرم افزار كامپيوتر مقطع کارشناسي ناپيوسته

درباره رشته كامپيوتر-نرم افزار كامپيوتر مقطع کارداني پيوسته

"انسان بايد بينديشد ولي ماشين بايد کار کند." اين شعار متخصصان کامپيوتر است. متخصصاني که با پيشرفت و توسعه ي کامپيوتر توانسته اند مغز و عضلات انسان را از اشتغالات تکراري و پيش پا افتاده نجات بخشند و او را در دفع مشکلات و مسايل ياري دهند تا جايي که در کشورهاي صنعتي و پيشرفته، کامپيوتر در زندگي افراد حضوري اجتناب ناپذير دارد. به همين دليل رشته ي مهندسي کامپيوتر که به طراحي و ساخت اجزاي مختلف و نيز نرم افزارهاي مورد نياز جهت کار با کامپيوتر مي‌پردازد، از اهميت بسياري برخوردار است.

مهندسي کامپيوتر (به انگليسي: Computer engineering) دانشي مرکّب از مباحث رشته‌هاي مهندسي الکترونيک، مهندسي برق و طراحي نرم‌افزار است. اين رشته برخلاف مهندس نرم‌افزار با طراحي، توسعه و توليد سيستم‌هاي کامپيوتري در هر دو شاخه سخت افزار و نرم افزار سر و کار دارد.

اين رشته در کشور ما نيز اهميت بسياري داشته و تا مقطع دکتري تدريس مي‌شود. گفتني است که رشته ي مهندسي کامپيوتر در مقطع کارشناسي داراي دو گرايش سخت افزار و نرم افزار است که البته اين دو گرايش در مقطع کارشناسي تفاوت قابل توجهي با يکديگر ندارند.

عصر حاضر را مي توان عصر فن آوري اطلاعات و ارتباطات ناميد. زمينه ساز اين تحول جديد در صنعت نيمه هادي ها و در نتيجه رايانه است. در دنياي امروز که دانش بشري به سرعت در حال تحول و دگرگوني مي باشد علوم و صنايع گوناگون به طور شگفت انگيزي به رايانه وابسته است و استفاده از امکانات رايانه اي و ارتباط از طريق شبکه هاي رايانه اي، افق هاي جديدي را در راه آنها گسترده است.

دانشجوياني که از اين رشته فارغ‌التحصيل مي‌شوند و با توجه به نياز بازار و سفارش‌هايي که از مراکز متنوع و متفاوت کشور دريافت مي‌کنند توانايي انجام اين کارها را براي امرار معاش و عرضه توانمندي‌هاي خود براي بهبود و بهره‌وري بالاي امور کشور دارا هستند، برنامه نويسي براي سايت‌ها با توجه به محتواي درخواستي و مکانيزم عمل تست‌هاي مختلف يک برنامه، ساخت مدارهايي که قادر به ارتباط با کامپيوتر باشند همچنين ساخت ابزارهاي جانبي براي کامپيوتر، ساخت مدارهاي ساده منطقي، ساخت سخت‌افزارهايي که براي پردازش الگوريتم‌هايي که با کامپيوترهاي معمول قابل پياده‌سازي نيستند، برنامه نويسي سيستمي طراحي مدارهاي مجتمع (IC) طراحي سيستم‌هاي خبره و سيستم‌هاي اطلاعاتي، فراهم کردن ساخت نرم‌افزارها براي استفاده در کامپيوتر.

اين رشته در ابتدا تحت پوشش رشته‌اي به نام انفورماتيک و تحت نظر دانشکده‌هاي رياضي تدريس مي‌شد. هم اکنون اين رشته در اکثر دانشگاه‌ها با عنوان مهندسي کامپيوتر و تحت نظر دانشکده فني (يا مهندسي) ارائه مي‌گردد. علاقه‌مندان جهت مشاهده کتابهاي رشته مهندسي کامپيوتر مي‌توانند به سايت وزارت علوم مراجعه نمايند.

چارت ترمي و سرفصل
#نام رشتهمقطعشرحدانلوددانلود
1 كامپيوتر-نرم افزار كامپيوترکارداني پيوستهكامپيوتر-نرم افزار كامپيوتر قبل از 99 چارت ترمي سرفصل دروس
2 كامپيوتر-نرم افزار كامپيوترکارداني پيوستهكامپيوتر-نرم افزار كامپيوتر ورودي 99 به بعد چارت ترمي سرفصل دروس
3 مهندسي تكنولوژي نرم افزار كامپيوترکارشناسي ناپيوستهکلي چارت ترمي سرفصل دروس
بازدید امروز:2095
بازدید ديروز:3366
آنلاين:49
بازدید ماه جاري:21687
بازدید ماه قبل:81898
کل بازديد:3922645