هاشمي به روايت رهبر معظم انقلاب: هاشمي درد دل‌هاي امام‌ را بيشتر از ديگران‌ خبر دارد، دايه‌هاي مهربان‌تر از مادر، ذهن‌ مردم‌ را خراب‌ مي‌کنند!

جزئيات خبر

- هيچ‌کس براي من هاشمي نخواهد شد
رهبر معظم انقلاب اسلامي با مورد توجه قرار دادن خدمات آيت‌الله هاشمي رفسنجاني به نظام جمهوري اسلامي ايران و انقلاب اسلامي طي سال‌هاي مختلف، در سخنراني‌هاي متعدد خود، هاشمي رفسنجاني را فردي مجاهد و رکن رکين انقلاب اسلامي دانسته‌اند؛ سخناني که بعضا در دوران رياست جمهوري آيت‌الله هاشمي و برخي ديگر نيز در مقاطع خاص بيان شده است.
مقام معظم رهبري در مراسم‌ تنفيذ حکم‌ رياست‌ جمهوري‌ آيت‌الله هاشمي‌ رفسنجاني در سال 1368 اظهار مي‌کنند: «من‌، حقيقتا به‌ مديريت‌ جديد کشور، از اعماق‌ دل‌ اعتقاد و اطمينان‌ و اميد دارم‌. من‌، آن‌ روزي‌ را مي‌بينم‌ که‌ اين‌ مديريت‌ صالح‌ و سالم‌ و کارآمد و انقلابي‌، بتواند ان‌شاءالله‌ به‌ کمک‌ مردم‌ ـ که‌ شرط اصلي‌ است‌ ـ همه‌ي‌ اين‌ گرههايي‌ را که‌ وجود دارد، باز کند و راهها را هموار نمايد. البته‌، همان‌طور که‌ بارها گفته‌ شده‌است‌ و باز هم‌ تکرار و تأکيد مي‌کنيم‌، مبادا مردم‌ انتظار معجزه‌ داشته‌ باشند. اين‌ کشور، هشت‌ سال‌ در جنگ‌ بود و اگر درست‌ نگاه‌ کنيم‌، ده‌ سال‌ جنگ‌ مي‌کرد. مسؤولان‌ دلسوز و عزيز و خدمتگزاري‌ که‌ در اين‌ هشت‌ سال‌، براي‌ مردم‌ کار کردند، با انواع‌ مشکلات‌ دست‌ و پنجه‌ نرم‌ نمودند تا توانستند کشور را در يک‌ شرايط قابل‌ قبول‌ و بالنسبه‌ خوب‌ ـ که‌ مبالغه‌ هم‌ نمي‌کنيم‌ ـ نگه‌ دارند و حفظ کنند. در عين‌ حال‌، مشکلات‌ جنگ‌ از بين‌ نرفته‌ و تمام‌ نشده‌ است‌.»
(پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، بيانات مقام معظم رهبري در مراسم‌ تنفيذ حکم‌ رياست‌ جمهوري‌ آيت‌الله هاشمي‌ رفسنجاني، 1368/5/12 )

وجود آقاي‌ هاشمي نعمت‌ است‌، من قدر اين‌ نعمت‌ را مي‌دانم
مقام معظم رهبري در اولين ديدار خود با اعضاي کابينه آقاي هاشمي به مناسبت هفته دولت وجود هاشمي را نعمت براي مردم و خود مي‌دانند و مي‌گويند: «من‌ بايد به‌ مردم‌ عزيزمان‌ تبريک‌ عرض‌ کنم؛ چون‌ رئيس‌ جمهوري‌ با اين‌ خصوصيات‌، حقيقتا براي‌ ملت‌ و انقلاب‌ و کشور ما يک‌ موهبت‌ الهي‌ است. وجود جناب‌ آقاي‌ هاشمي‌ و مسؤوليتشان‌، هر دو براي‌ مردم‌ و بر ما نعمت‌ است‌. من‌، قدر اين‌ نعمت‌ را مي‌دانم‌ و مطمئنم‌ که‌ مردم‌ هم‌ قدر اين‌ نعمت‌ را مي‌دانند و اين‌ را در رأي‌ خود و اعلام‌ وفاداريشان‌ نشان‌ دادند و بعد از اين‌ هم‌، ان‌شاءالله‌ نشان‌ خواهند داد. براي‌ شما برادران‌ هم‌ که‌ با اين‌ مجموعه‌ و با ايشان‌ کار مي‌کنيد، يقينا تبريک‌ جداگانه‌يي‌ لازم‌ است‌. تبريک‌ ديگر به‌ شما، به‌خاطر ابراز اعتماد مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌ است‌.»
(همان، بيانات مقام معظم رهبري در ديدار هيأت دولت به مناسبت هفته دولت، 1368/6/8)

هاشمي، شناخته‌ شده‌ براي‌ دنيا و صحنه‌‌ انقلاب‌ و سازندگي
حمايت‌هاي مقام معظم رهبري از آيت‌الله هاشمي و دولت او مداوم و پرشمار است. از جمله در ديدار جمعي‌ از مبارزان‌ شيعه‌‌ لبنان‌ و اقشار مختلف‌ مردم‌ تهران‌ مي‌گويند: «امروز، بحمدالله‌ کشور ما رئيس‌ جمهوري‌ دارد که‌ جزء چهره‌هاي‌ شناخته‌ شده‌ ـ هم‌ براي‌ مردم‌ ما و هم‌ براي‌ دنيا و هم‌ در صحنه‌‌ انقلاب‌ و سازندگي‌ و هم‌ در صحنه‌ سياسي‌ و امور ديني‌ ـ مي‌باشد. مردم‌، مسؤولان‌ خدمتگزار خودشان‌ را امتحان‌ کرده‌اند. اين‌، براي‌ همه‌ يک‌ وظيفه‌ است‌ که‌ از رئيس‌ جمهوري و دولتي‌ که‌ با او همکاري‌ خواهد کرد و مجلس‌ به‌ آن‌ رأي‌ خواهد داد، حمايت‌ کنند. مبادا کساني‌ در گوشه‌ و کنار پيدا بشوند و از کاهي‌ کوه‌ بسازند و اگر ديدند کاري‌ در بلندمدت‌ قابل‌ اصلاح‌ است‌، ولي‌ در مدت‌ کوتاهي‌ اصلاح‌ نشد، مورد انتقاد قرار دهند. بايد زباني‌ و عملي‌ و مالي‌ و با هر وسيله‌يي‌ که‌ مي‌شود، دولت‌ و مسؤولان‌ را کمک‌ و حمايت‌ بکنند.»
(همان، بيانات مقام معظم رهبري در ديدار جمعي‌ از مبارزان‌ شيعه‌‌ لبنان‌ و اقشار مختلف‌ مردم‌ تهران‌، 1368/6/1)

چهره ممتاز و مورد محبت‌ امام‌
صرف نظر از برخي سوء تعبيرهاي انقلابي‌هاي دوران آرامش درباره هاشمي و رابطه‌اش با امام(ره)، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي که خود از نزديک شاهد رابطه آن دو بوده است، تاکيد دارد که‌: «رئيس‌جمهوري، يک‌ چهره‌ي‌ برجسته‌ و ممتاز و مورد محبت‌ امام‌؛ خيلي‌ از مسؤولان‌ دستگاه‌ اجرايي‌، جزو سابقه‌دارهاي‌ خدمت‌ به‌ انقلاب‌ و اسلام؛ مجلس‌ شوراي‌ اسلامي‌، متشکل‌ از نمايندگان‌ مردمي‌ و بسياري‌ دلسوز و علاقه‌مند؛ قوه‌ي‌ قضاييه‌، بحمدالله‌ انسانهاي‌ عالم‌ و صالح‌ و شجاع؛ و ملت‌ عزيز ما ـ که‌ پشتوانه‌ي‌ همه‌ي‌ اين‌ حرکتهاست‌ ـ در سطح‌ منطقه‌، بلکه‌ در سطح‌ جهان‌، در اوج‌ اقتدار ملي‌ است‌. همه‌ اين‌طور احساس‌ مي‌کنند.»
(همان، سخنراني حضرت آيت‌الله خامنه‌اي‌ در ديدار مسؤولان‌ بنياد شهيد، جمعي‌ از اساتيد و دانشجويان‌ دانشگاهها و اقشار مختلف‌ مردم، 1369/5/24‌)
مقام معظم رهبري‌ در ديدار اعضاي‌ مجلس‌ خبرگان تاکيد مي‌کنند: «در شرايط فعلي‌، دولت‌ امروز و رئيس‌جمهور محترم‌ و عزيز و باشخصيت‌ و ارجمند، کساني‌ هستند که‌ مي‌توانند اين‌ کشور و اين‌ ملت‌ و اين‌ نظام‌ را در اهداف‌ عاليه‌ي‌ خودش‌ راهنمايي‌ کنند و پيش‌ ببرند و امور را آن‌چنان‌ جريان‌ ببخشند که‌ مايه‌ي‌ آبرو و اعتبار روزافزون‌ اسلام‌ در چشم‌ ملتها بشود. اين‌ چيزي‌ است‌ که‌ ما امروز بحمدالله‌ داريم‌.»
(همان، بيانات مقام معظم رهبري‌ در ديدار با اعضاي‌ مجلس‌ خبرگان،1369/5/24)

به‌خاطر داشتن رئيس‌جمهوري چون هاشمي، از اعماق‌ دل خدا را شکر مي‌کنم‌
اعتقاد رهبر معظم انقلاب تا جايي است که خداوند را به خاطر حضور او در راس دولت شکر مي‌کنند: «بارها به‌ دوستان‌، اين‌ نکته‌ را گفته‌ام‌ که‌ من‌ هر وقت‌ يادم‌ مي‌آيد که‌ چنين‌ رئيس‌جمهوري‌ و چنين‌ مسؤولاني‌ داريم‌، از اعماق‌ دل‌ و با همه‌ي‌ وجود، خدا را شکر مي‌کنم‌. مردم‌ قدر بدانند، که‌ مي‌دانند؛ پشت‌ سر مسؤولانشان‌ همکاري‌ کنند، که‌ مي‌کنند؛ محکم‌ بايستند. بدون‌ شک‌، محاصره‌ي‌ اقتصادي‌ و خباثتهاي‌ گوناگون‌ امريکا و اذنابش‌ هم‌، نخواهد توانست‌ کاري‌ بکند.»
(سخنراني‌ رهبري در ديدار مسؤولان‌ و کارگزاران‌ نظام‌ جمهوري‌ اسلامي‌، به‌ مناسبت‌ عيد سعيد فطر، 1369/2/7)

رئيس‌جمهورى با اين فضايل و سوابق، در تاريخ ما سابقه ندارد
رهبر انقلاب نه تنها از شخص هاشمي که از وزراي انتخاب شده از سوي او نيز به شدت حمايت و تجليل مي کنند: « در تاريخ گذشته‌ى ما، کمتر مى‌شود مجموعه‌ى مسؤولانى را پيدا کرد که مثل مجموعه‌ى مسؤولان امروز باشند. کمتر که مى‌گوييم، مى‌خواهيم احتياط کنيم؛ والّا واقعاً من سراغ ندارم. رئيس جمهورى با اين خصوصيات، با اين فضايل و با اين سوابق، و همکاران و وزرايى با اين منش دينى و ايمانى و انقلابى، حقيقتاً در گذشته‌ى تاريخ ما سابقه ندارد، و در جاهاى ديگر هم تا آن‌جايى که من شناخته‌ام - البته ادعاى شناخت کامل نمى‌کنم؛ چون ما از اوضاع همه‌ى دولتها اطلاع نداريم - چنين چيزى را نيافته‌ام. . . بحمداللَّه امروز دولت از امتيازات بزرگى برخوردار است؛ يک دولت مردمى و يک دولت باايمان است، که حرکت و تلاش يکايک افراد آن، متکى به يک اعتقاد و يک ايمان صادقانه و خالص است؛ دولتى که حقيقتاً براى مردم دل مى‌سوزانَد و درصدد است که براى آنان کار بکند. اين را ما در کارهاى شماها بوضوح مشاهده مى‌کنيم و مى‌بينيم که شماها حقيقتاً درد مردم را داريد و تشنه‌ى خدمت به مردم محروم هستيد. اين امتيازات، امروز جزو امتيازات استثنايى دولتهاست.»
(همان، بيانات‌ در ديدار رئيس‌ جمهور و اعضاي‌ هيأت‌ وزيران‌، به‌ مناسبت‌ گراميداشت‌ هفته‌‌ دولت، 1370/6/3)
در مصاحبه حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پايان سفر به استان لرستان در سال 1370 هم آمده است: « بحمداللَّه دولت، حقيقتاً دولت خدمتگزارى است. وضع شخص رئيس جمهوري محترم و عزيزمان که به جاى خود روشن است و احتياج به گفتن ندارد. وزراى ما هم بحمداللَّه تا آن‌جايى که من شناخته‌ام و ديده‌ام، عاشق خدمت به مردم هستند؛ يعنى واقعاً مى‌خواهند به مردم خدمت بکنند. همين‌قدر که زمينه‌ى اجرايى در استان فراهم باشد و مسؤولان استان ان‌شاءاللَّه قدرت جذب داشته باشند، مشکلات به مرور حل خواهد شد.»
(همان، مصاحبه حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در پايان سفر به استان لرستان، 1370/5/31)

منادى هميشگي عدالت
يکي از مباحثي که هاشمي رفسنجاني همواره به آن اهتمام داشته، موضوع عدالت اجتماعي بوده است؛ او اين موضوع را در دهه 60 در خطبه‌هاي نماز جمعه تئوريزه کرد و بعد از رياست جمهوري در جامه عمل بخشيدن به آن کوشيد. رهبر انقلاب درباره توجه او به عدالت مي‌گويند: «دولت از عناصرى تشکيل شده است که مشتاق تأمين عدالت در جامعه‌اند. رئيس جمهور و مدير اجرايى اين کشور کسى است که هميشه منادى عدالت بوده است. دستگاه قضايى کشور و عناصر آن نيز همين‌طور. اينها چهره‌هاى برجسته‌اى هستند. در چنين زمينه‌ى مناسبى، با اين ملت کار آمد و علاقه‌مند و مشتاق و با اين مسؤولين مؤمن و خوب، بايد حرکتمان به سمت عدالت باشد. اين، آن شاخص اصلى است.»
(همان، بيانات معظم له در ديدار کارگزاران و قشرهاى مختلف مردم، در روز ولادت حضرت اميرالمؤمنين عليه السّلام، 1371/10/17 )

حزب‌اللهى پرشور
«خدا را شکر مى‌کنيم که امروز مسؤولين، خودشان جزو عناصر مقدم حزب‌اللهى هستند. رئيس جمهور مملکت، خود يک فرد حزب‌اللهى و پرشور و امتحان داده است. خدا را شکر مى‌کنيم که هيچ وسيله‌اى براى اين‌که دشمن بتواند تبليغات و زمزمه‌هاى شوم خود را در ذهنها و دلها جا کند، وجود ندارد. اما درعين‌حال، دشمنان تبليغاتشان را مى‌کنند. قوام مملکت و نظام اسلامى و اين استقلال دير يافته، به اين است که شما مردم و شما جوانان، همان شور و احساس انقلابى را که در دوران جنگ و در آغاز انقلاب بود، با همان قدرت حفظ کنيد. همان غيرت دينى، همان انگيزه و همان احساس حضور دشمن در جبهه‌ى مقابل را بايد حفظ کنيد. همچنان که بحمداللَّه، جوانان حفظ کردند.»
(همان، بيانات مقام معظم رهبرى در مراسم ديدار قشرهاى مختلف مردم با معظّمٌ له ،  29/7/1371)

واکنش تند رهبر انقلاب به ترور هاشمي براي دومين بار
شايد خيلي‌ها به ياد نداشته باشند که هاشمي رفسنجاني علاوه بر سال 58 که توسط فرقاني‌ها ترور شد،
در 12 بهمن 1372يک بار ديگر هم مورد سوء قصد قرار گرفت؛ مخالفان هاشمي معمولا از افراطيونند و اين بار هم او توسط دانشجوي يک دانشگاه خاص که احتمالا خود را مسلمان تر و انقلابي تر از هاشمي مي پنداشت، ترور شد.
روزنامه جمهوري اسلامي 13 بهمن آن سال در اين باره نوشت: «در جريان مراسم باشکوه و کم‌نظير آغاز جشن‌هاي سالگرد انقلاب اسلامي، فردي با شليک چند گلوله که ظاهراً به سمت رئيس‌جمهور نشانه‌گيري شده بود، دست به يک ترور کور زد. به گزارش خبرنگاران ما از مرقد که از نزديک شاهد واقعه بودند، ضارب در فاصله‌اي از جايگاه قرار داشت که در صورت نشانه‌روي درست هم به دليل فاصل? زياد نمي‌توانست در اقدام خود موفق باشد. عکاس روزنامه که همزمان در جايگاه حضور داشت، مي‌گويد رئيس‌جمهور در واکنش نسبت به اقدام ضارب خونسردي خود را کاملاً حفظ کرده، حتي زماني که يکي از محافظان مقابل ايشان جلوي تريبون قرار گرفت، به اشار? دست رئيس‌جمهور، مجبور شد از مقابل ايشان کنار رود. به گزارش خبرنگار ما در پي شليک 4 گلوله که احتمالاً سه گلوله آن به دليل حمله مردم به ضارب، هوايي شليک شده است، نقطه‌اي در محدود? ضريح متشنج شد، نيروهاي انتظامي تلاش کردند تا ضارب را از دست مردم خشمگين خارج کنند.»
همان گونه که امام بعد از ترور هاشمي در سال 58 از او تجليل هاي منحصر به فرد کردند و تاکيد کردند هاشمي زنده است تا نهضت زنده است، مقام معظم رهبرى هم ديدار روحانيان و مبلّغان اظهار کردند: «امروز هم مى‌بينيد که درصددند روحانيون مؤثّر و مفيد براى کشور و اسلام و مسلمين را، حذف جسمانى کنند. آخرينش همين حادثه‌اى بود که مى‌خواستند در روز دوازدهم در مرقد امام به‌وجود آورند و يک شخصيت برجسته‌ى مفيدِ فدايى براى اسلام و مسلمين و نظام جمهورى اسلامى را از ملت مسلمان بگيرند. اين مردى که جوانى و عمر خودش را، تا آن‌جايى که ما ديديم و فهميديم و شناختيم و کسانى هم که ايشان را مى‌شناسند، مى‌دانند در اين راه گذاشته است؛ يعنى رئيس جمهور محبوب ما را مى‌خواستند از ما بگيرند که بحمداللَّه، دست شکسته‌ى شيطانها، در بسيارى از موارد، از جمله در اين مورد ناکام ماند و ان‌شاءاللَّه که هميشه در خيانتها و خدعه‌هايشان ناکام خواهند ماند. وقتى نشد آنها را جسماً حذف و از صحنه خارج کنند، از طرق ديگر شروع مى‌کنند. تبليغات براى آنها بهترين راه است. عليه علما، انواع و اقسام تبليغات را کردند. ما گوشه‌ى مدارس، مشغول درس و بحث بوديم؛ به کسى هم کارى نداشتيم. نمى‌فهميديم که همه‌ى دنياى استکبار، به يک معنا بسيج شده است براى اين‌که اين بساط و اين روحانيّت و اين دستگاه علم دين و علماى دين را با تبليغات، به‌کلّى از بين ببرند. خيال نکنيد اينها موفّق نشدند. خيلى کار کردند. در پنجاه سال دوران پهلوى چه رضاخان و چه پسر رضاخان تبليغات فراوانى عليه روحانيون کردند. نتيجه چه شد؟ نتيجه اين شد که در بين يک قشر، نسبت به روحانيون بدبينى به وجود آوردند. البته توده‌ى مردم، عامّه‌ى مردم، اکثريت مردم، بازهم نسبت به علما علاقه و ارادت دارند؛ جامعه‌ى علمىِ مذهبى را از اعماق قلب دوست مى‌دارند؛ به آنها عاطفاً و فکراً وابستگى دارند. اما توانستند يک قشر را نسبت به روحانيون بدبين کنند. واقعاً شايد علماى دين و طلاّبى که همه عمرشان را در علم گذرانده‌اند و جز علمِ دين به چيز ديگرى فکر نکرده‌اند، اين را باور نکنند.»
(همان، بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار روحانيان و مبلّغان اعزامى به مناسبت فرارسيدن ماه مبارک رمضان، 17/11/1372)

چهره منوّر نظام، رکن رکين انقلاب و بازوى توانا و زبان گوياى آن
با وجود تبليغات منفي بعد از دور اول فعاليت دولت هاشمي رفسنجاني، مردم در سال 72 بار ديگر به او راي دادند تا روند سازندگي کشور را ادامه دهد. رهبر انقلاب در مراسم تنفيذ حکم دوره دوم رياست جمهوري‌ هاشمي، او را رکن انقلاب توصيف مي کنند: «اين جانب ضمن تبريک به ملت عزيزمان براى اين حُسنِ انتخاب و با معرفت به مقام و مرتبت والاى شخصيّت برجسته و چهره منوّر نظام جمهورى اسلامى و رکن رکين انقلاب و بازوى توانا و زبان گوياى آن، جناب آقاى هاشمى رفسنجانى دام عُلاه، رأى ملّت را تنفيذ و ايشان را به رياست جمهورى اسلامى ايران منصوب مى کنم.»
(همان، مراسم تنفيذ حکم رياست جمهوري حجت‌اسلام‌ و المسلمين‌ هاشمي‌ رفسنجاني، 1372/5/12 )

هيچ رئيس جمهوري مثل هاشمي، چنين ساده و بي‌تشريفات زندگي نمي‌کند
همواره يکي از انگ‌ها به هاشمي تجملگرايي است، امري که اين روزها رسانه‌هاي مدعي ارزشگرايي با انواع روشها به آن مي‌پردازند، اما نظر رهبري در ديدار با مديران مطبوعات کشور چيز ديگري است: «بدانيد که امروز در دنيا هيچ رئيس جمهوري مثل آقاي هاشمي، چنين ساده و بي تشريفات زندگي نمي کند. بنده در دوران رياست جمهوري خود، بارها به کشورهايي که به اصطلاح کشورهاي انقلابي بودند، مسافرت کردم. در فلان کشور، رئيس جمهوري که تا ديروز در چادر زندگي مي کرده است - به طوري که خودش يا وزير خارجه اش مي گفت، با تفنگ معمولي، هشت سال زير چادر زندگي مي کرده اند - در قصر امروزش که از ما در آن پذيرايي مي نمود، چنان تشريفات و جبروتي حاکم بود و چنان تقليد و عکسبرداري دقيقي از حاکم پرتغالي که قبل از وي در آن کشور زندگي و حکومت مي کرد، کرده بود که انسان در شگفت مي ماند! مسؤولين کشورهاي ديگر، اين طور زندگي مي کنند! اما مسؤولين جمهوري اسلامي، توقّعي از کسي ندارند. وزير از خانه اش بيرون مي آيد، به مغازه لبنياتي مي رود و براي کودکش شيشه اي شير مي خرد، يا در صف نانوايي مي ايستد، نان مي گيرد و به منزلش مي برد. کجاي دنيا چنين چيزي هست؟!
. . . . به ياد دارم در زمان رژيم سابق، رئيس جمهوري در هند از دنيا رفته بود. - مي دانيد که در هند، رئيس جمهور کاره اي نيست. به عنوان مقامي تشريفاتي حضور دارد؛ و اصلاً روي او حساب نمي کنند. - آن رئيس جمهور، آدم با سوادي بود. روزنامه هاي ما در آن زمان راجع به وي نوشتند که در ساختماني ساده با چهار، پنج اتاق زندگي مي کرد و امور شخصي اش را خودش انجام مي داد. واقعاً در آن روزگار تعجّب مي کرديم که يک رئيس جمهور، آن طور زندگي کند! شما آن رئيس جمهوري را که واقعاً هيچ کاره محض بود - در واقع مجسّمه اي بود - در نظر بگيريد و به رئيس جمهور خودمان که شخصيتي مسؤول و مورد اعتنا در عرصه هاي بين المللي است، بنگريد. برويد خانه اش را ببينيد که آيا چهار، پنج اتاقْ بيشتر دارد؟ همان خانه اي است که قبل از انقلاب هم محل سکونتش بوده و يا از اوّل انقلاب در آن اقامت گزيده است. اين، وضع زندگي مسؤولين جمهوري اسلامي است! در اين جمهوري، هر کس هر چه مي خواهد، مي گويد. هر کس در هر ممشا و مسلکي که دوست مي دارد، سيْر مي کند. کسي کاري به کسي ندارد. آن وقت در همين نظام، برخي افراد که فجايع رژيم سابق را تحمّل کردند و لب از لب نگشودند، دم از آزاديخواهي و پايمال شدن حقوق بشر مي زنند! در مقابل چنين مسائلي، انسان احساس مي کند که بعضي افراد، چقدر بي انصافند!»
(همان، بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار مديران و مسؤولان مطبوعات کشور، 13/2/1375)

بنده با نام و پيوسته، ايشان را دعا مى‌کنم
رهبر معظم انقلاب در ديدار هيأت دولت در آغاز کار دوره دوم رياست جمهورى آقاى هاشمى رفسنجاني هم مي گويند: «ان‌شاءاللَّه اين قدم بزرگ را هم بتوانيد به بهترين وجه برداريد و آن را پيش ببريد. اميدواريم که خداوند شما را موفّق بدارد. بنده آقايان و بخصوص جناب آقاى هاشمى را که واقعاً اين مسؤوليت سنگين بر دوش ايشان است، دعا مى‌کنم. ايشان هم حقيقتاً جزو صلحاى زمان ما هستند. خدا را شکر مى‌کنيم که اين مسؤوليت به دست کسى مثل ايشان است. بنده بخصوص با نام و پيوسته، ايشان را و همچنين ساير مسؤولين و ديگران را دعا مى‌کنم. اميدواريم که مشمول توجّهات ولىّ عصر ارواحنافداه باشيد؛ مشمول دعوات زاکيّه‌ى آن بزرگوار باشيد و ان‌شاءاللَّه بتوانيد اين بار سنگينى را که بر دوش داريد، به بهترين وجه به سر منزل برسانيد.»
(همان، بيانات معظم له در ديدار هيأت دولت در آغاز کار دوره دوم رياست جمهورى آقاى هاشمى رفسنجاني، 3/6/1372)

رئيس جمهوري باايمان، با جهاد، با سوابق روشن و درخشان
اولين روز سال 73، حرم امام رضا(ع) و شکرگزاري رهبر انقلاب: «خدا را شکر مي کنيم که ملت ما بيدار است. خدا را شکر مي کنيم که ملت ما در صحنه است. ملت ما به آنچه که تا امروز انجام داده است افتخار مي کند. دولتمردان از خودِ اين مردمند؛ با همين احساسات، با همين ايمان و با همين جهتگيري. در رأس دستگاه اجرايي کشور، رئيس جمهوري باايمان، با جهاد، با سوابق روشن و درخشان و از خودِ مردم قرار دارد.»
(همان، بيانات مقام معظم رهبرى در صحن آستان قدس رضوى، 1/1/1373)

هيچ کس براي من هاشمي رفسنجاني نخواهد شد
اما شايد مخلص کلام رهبر معظم انقلاب درباره آيت‌الله هاشمي، زماني بود که مي‌ديدند اين يار همراهشان از راس قوه اجرايي کشور کنار مي‌رود و جمله معروف خود را در مصاحبه با خبرنگار صدا و سيما پس از رأى گيرى هفتمين دوره‌ي انتخابات رياست جمهورى در سال 1376 بيان کردند: «هرکس که امروز، ان شاءاللَّه رأى بياورد و نامش از اين صندوقها بيرون بيايد، من با او همان طور رفتار خواهم کرد که در هشت سال گذشته با آقاى رئيس جمهور، جناب آقاى هاشمى رفسنجانى رفتار کرده ام. البته خوب؛ براى شخص من، هيچ کس آقاى هاشمى رفسنجانى نخواهد شد؛ اما اميدواريم براى ملت بشود و بتواند براى کشور همان طور شخصيتى باشد و همان طور تلاشى بکند و بلکه بيشتر و بهتر؛ چون باب رحمت الهى واسع است.
ان شاءاللَّه موفق باشيد.خداحافظ آقايان.»
(همان، مصاحبه با خبرنگار صدا و سيما، 2/3/1376)

2- مديريت هاشمي آرزوهايمان را محقّق کرد
شايد يکي از بارزترين وجوه شخصيت هاشمي رفسنجاني، خدمات او به مردم و کشور بوده است؛ موضوعي که رهبر انقلاب بارها به آن اشاره و از آن قدرداني کرده‌اند.
دولت هاشمي که رو به اتمام است، رهبر انقلاب بسياري از آرزوهاي خود در ساخته شدن کشور را محقق شده مي يابند: «من يادم است که اوايلِ بعد از جنگ، که در جلسات بازسازي، با مسؤولان کشور مي نشستيم - آن وقت آقاي رئيس جمهور محترم، رئيس مجلس بودند و بعضي از مسؤولان ديگر هم بودند - جزو آرزوهاي ما، يکي همين بود که چندين سد ساخته شود، يک مقدار راه ساخته شود، تعدادي کارخانه هاي اساسي در زمينه پتروشيمي، در زمينه فولاد و ... به وجود آوريم. اينها واقعاً جزو آرزوهايي بود که روي کاغذ مي آورديم و براي آن تلاش و کار مي کرديم. امروز، بحمداللَّه آن آرزوها تحقّق پيدا کرده و اين کارها شده است. اينها هم آسان به دست نمي آيد و واقعاً جز با کارِ خستگي ناپذير و خستگي ناشناس و با مديريّتهاي قوي و علاقه مند و بخصوص با مديريت شخص آقاي هاشمي - که واقعاً ايشان در اين زمينه خوب عمل کردند و مديريت خوبي را بر دولت اعمال نمودند - اين محصول به دست نمي آمد.»
(همان، بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار رئيس جمهور و هيأت وزيران، به مناسبت هفته دولت، 8/6/1375)

هاشمي شب و روز جهاد مي‌کند
رهبر انقلاب در سخنان مشهور خود که موضوع «نقش عوام و خواص» را مطرح مي‌کنند، خطاب به فرماندهان لشکر 27 محمد رسول الله(ص) از جهاد شبانه روزي هاشمي ياد مي کنند: «امروز در رأس کشور، شخصيتهاي مؤمن، مجاهد، آگاه و صميمي قرار دارند. امروز شخصيتي مثل رئيس جمهور ما - آقاي هاشمي رفسنجاني - که يک شخصيت مجاهد و مبارز است و عمرش را هم در جهاد گذرانده، شب و روز جهاد مي‌کند. مسؤولين ديگر، در بخشهاي مختلف - مجلس، قوّه‌ي قضائيّه، نيروهاي مسلّح، آحاد مردم - همه و همه در جهادند و مملکت، مملکتِ جهاد في‌سبيل‌اللَّه است.»
(همان، بيانات رهبري در ديدار فرماندهان لشکر 27 محمد رسول‌الله (ص)، 20/3/1375)

دولت هاشمي با کارنامه‌اى واضح و بى‌ابهام
زماني که دو دوره فعاليت دولت سازندگي به پايان رسيد، در پايان دوره هشت ساله رياست جمهورى هاشمى رفسنجانى کابينه او به ديدار رهبر انقلاب رفتند که بيانات مهم ايشان در اين ديدار که يک ارزيابي از کل آن 8 سال است، نشان از رضايت و ارزيابي کاملا مثبت دارد:
«اين يک آزمايش جديدى براى جمهورى اسلامى است که بحمداللَّه دولتى در پايان يک دوره‌ى طولانى - که متشکّل از دو دوره‌ى رياست جمهورى است - مى‌تواند کارنامه‌ى واضح و بى‌ابهامى را از کارکرد خود ارائه دهد؛ و با احساس رضايت وجدانى از آنچه که انجام داده، و رضايت از حسّ خدمتگزارى نسبت به مردم، صحنه‌ى خدمت را به مجموعه‌ى ديگرى تحويل دهد.
اميدواريم که ان‌شاءاللَّه خداوند متعال، جناب آقاى هاشمى و آقايان محترم - همکاران گرامى ايشان - را مشمول اجرهاى وافر خودش قرار دهد. بنده هم وظيفه‌ى اخلاقى مى‌دانم که احساس خودم را نسبت به جنابعالى - جناب آقاى هاشمى - و همکارانتان عرض کنم.

اين دوره‌ هشت ساله، براى کشور، يک دوره‌ى بسيار پرکار و پر تلاش و پر عايد و حقيقتاً دوره‌ى بازسازى بود. بازسازى براى ما يک آرزو بود.
آنچه در رياست جمهورى هاشمي اتفاق افتاده، از آرزوهاي ما بيشتر است
من فراموش نمى‌کنم، روزهاى بعد از جنگ در آن جلسه‌اى که به دستور امام تشکيل شد، چند نفرى براى طرح خطوط اصلى بازسازى کشور نشستيم؛ به نظر خودمان آرزوهاى بزرگى را در آن نوشته‌ها آورديم، بحث کرديم و تصور نموديم، که ان‌شاءاللَّه در طول چندين سال انجام گيرد. آنچه در اين هشت سال رياست جمهورى شما اتفاق افتاده، از آنچه که آن روز ما آرزو داشتيم، بيشتر است و حقيقتاً کشور بازسازى شد.
کشورى که قبل از ويرانيهاى جنگ هم، حقيقتاً هيچ ميراث زيربنايىِ قابل توجّه و قابل قبولى از رژيم گذشته - که استقلال اين ملت را نشان دهد - نداشت. بسيارى از آن‌چه را هم که بود و در طول سالهاى متمادى به دست آمده بود، جنگ از دست ما گرفت. بعد از جنگ، ساختن و راه انداختن کشور، راه انداختن مردم و مشتعل کردن احساسِ کار و تلاش و ابتکار و نوسازى و بازسازى، همّتِ بلند و کار پرمرارتى را مى‌طلبيد، که اين دولت، اين وظيفه را بر عهده گرفت و با موفّقيت انجام داد.

خسته نباشيد
من به شما به خاطر اين زحمت هشت ساله، «خسته نباشيد» عرض مى‌کنم. همچنين به همه‌ى برادرانى که در دولت شما هستند و بودند - بعضى هم بودند و در خلال اين مدّت رفته‌اند - «خسته نباشيد» عرض مى‌کنم. در همه‌ى زمينه‌ها خيلى زحمت کشيديد، خيلى کار کرديد و حقيقتاً کشور را پيش آورديد.
من نمى‌خواهم بگويم که همه‌ى آرزوهاى ما برآورده شده است. از قبيل مسائل مربوط به عدالت اجتماعى و مسائل مربوط به قشرهاى گوناگون، کارهاى زيادى وجود دارد که بايستى به مرور انجام گيرد و ان‌شاءاللَّه دولتهاى بعدى آنها را انجام خواهند داد؛ ولى آنچه که بر عهده‌ى اين دولت بود و در طول هشت سال در زمينه‌ى بازسازى مى‌توانست انجام بگيرد، بحمداللَّه به بهترين وجهى انجام گرفته است. خداوند ان‌شاءاللَّه به همه‌ى شما اجر دهد و از شما راضى باشد و به اين تلاشى که کرديد و به نتايج کارتان، برکت دهد، که بتواند زمينه‌ى خوبى براى کارهاى بعدى باشد.

ابتکار و نوآورى، اقدامات شجاعانه و شيوه‌ى مديريّت باز هاشمي، عامل توفيق دولت
لازم مى‌دانم - بخصوص - نظر خودم را درباره‌ى بخشى از علل موفّقيت اين دولت ذکر کنم. هم اينها براى مردم نافع است، هم براى مسؤولينى که در طول زمان - در آينده - حضور خواهند داشت، بلاشک نافع است.
بخش قابل توجّهى از اين، به خصوصيّات شخصِ آقاى هاشمى برمى‌گردد؛ يعنى واقعاً برخى از خصوصيات در ايشان هست که تأثير تام و تمامى در اين موفّقيتها داشته؛ از قبيل برخوردارى ايشان از روحيه‌ى کار - پرکارى - روحيه‌ى ابتکار و نوآورى و ورود در ميدانهاى جديد و ناپيموده، همّت بلند در امر سازندگى و نترسيدن از طرحهاى بزرگ و اقدام کردن شجاعانه در مورد کارهاى بزرگ، شيوه‌ى مديريّت باز که در ايشان وجود داشت و اين به همکاران ايشان امکان مى‌داد که ابتکار و تلاش خودشان را به کار بيندازند و از آن استفاده کنند.
ايمان عميق به توانايى خود نيز نقش زيادى داشت. همچنين هوشمندى در شناخت مسائل و مضايق و پيدا کردن راه حلها، بخشى از خصوصياتى است که بلاشک مؤثّر بود.
يک مقدار هم به کابينه برمى‌گردد که آن هم کاملاً قابل توجّه است. بخشى از آن، مربوط به لياقتهاى آقايانى است که در مجموعه‌ى دولت حضور داشتند - اعم از وزرا، معاونين و مسؤولان سازمانهاى مختلف و وابسته به رياست جمهورى - که آنها در حدودِ متفاوتى است.
در ضمن، يک نکته‌ى مهم در راز موفقيّتها اين بود که اين کابينه، يک کابينه‌ى کارى بود، نه يک کابينه‌ى سياسى. معناى کابينه‌ى کارى اين نيست که اشخاصى که در اين کابينه‌اند، اهل سياست نيستند، يا در سياست دخالت نمى‌کنند؛ بلکه معنايش اين است که نقطه‌ى مشترک و کارى و التقاء آنها - دور آن ميزى که اسمش هيأت دولت است - اهتمام به انجام کارِ کشور است. اين، نقش زيادى داشت و خيلى خوب بود. خدا را شکر مى‌کنيم.

روحانى انقلابى، کارآمد، متديّن و متعبّد
جناب آقاى هاشمى، به عنوان يک روحانى انقلابى، کارآمد، متديّن و متعبّد، براى مردم ما مطرح هستند و اين خصوصيّاتى است که در ايشان هست.
من در تمام طول مدّت هشت سال، در جريان کارهاى شما آقايان قرار داشتم؛ هم به وسيله‌ى گزارشهاى مستقيم، هم از طرقى که براى اطّلاع گيرى، در دسترس من بوده است. علاوه بر اين‌که به طور مستمر - اقلاً هفته‌اى يک بار - جناب آقاى هاشمى با من ملاقات مى‌کردند. در اين ملاقاتها و جلسات، گزارش کارها، طرح مسائل، طرح مشکلات، نظرخواهى و مشاوره در امور گوناگون نيز بوده است. اين جلسات، جلساتِ پربرکتى بود.
من هم، چه در آن مواردى که کارى را که دولت انجام مى‌داده است، به تمام معنا قبول داشتم و به آن معتقد بودم و چه در مواردى که بخشى از مجموعه‌ى برنامه‌ى دولت را قبول هم نداشتم - اتّفاق هم افتاده است که در مجموعِ برنامه‌ى دولت، من به گوشه‌اى از کار اعتقادى نداشتم. اين جاهايى هم که اعتقاد نداشتم، گاهى به اين صورت بوده است که لازم مى‌دانستم اظهار نظر قطعى بکنم و تغيير آن را بخواهم. گاهى هم نه؛ در اين حد لازم نمى‌دانستم، بلکه نظر پيشنهادى داشتم، مطرح مى‌کردم و مورد توجّه قرار مى‌گرفته، اقدام مى‌شده يا نمى‌شده - در همه‌ى اين احوال خودم را موظّف مى‌دانستم که از اين دولت - که يک دولت حقيقتاً خدمتگزار و با ايمان و داراى حسّ خدمتگزارى و دلسوزى نسبت به مردم بوده است - حمايت کنم. اين، وظيفه‌ى ماست. مردم هم حقّاً و انصافاً از دولت شما حمايت و از شما قدردانى کردند.

هاشمى را حداقل در هر شبانه‌روز يک مرتبه، به نام دعا مى‌کردم
... بنده دائماً شما را در طول اين سالهاى متمادى دعا مى‌کردم؛ شخص آقاى هاشمى را به نام و حداقل در هر شبانه‌روزى يک مرتبه - و بيش از اين - و شما را نيز همين‌طور، معمولاً دعا مى‌کردم. باز هم دعا خواهم کرد. اميدوارم ان‌شاءاللَّه خداوند به شما توفيق دهد، بتوانيد کارهايى را که در آينده بر عهده‌تان است، به بهترين وجهى انجام دهيد و کسانى هم که خواهند آمد، بتوانند دنباله‌ى اين کارها را بگيرند.
همان‌طور که عرض کردم، کار اداره‌ى يک کشور و به سامان رساندن مسائل يک کشور و آرزوهاى بزرگ، کارى نيست که در کوتاه مدّت انجام گيرد. بخشى از کارها - که همين کار سازندگى است - به بهترين وجهى انجام گرفته است. مراحل ديگرى در پيش داريم؛ کارهاى بزرگ ديگرى در پيش است که بايستى انجام گيرد. اميدواريم همه‌ى کسانى که در اين ميدان خواهند بود و مسؤوليت خواهند داشت، بتوانند اين وظايف را به بهترين وجهى بر عهده گيرند.
ارزيابى من از اين دوره‌ى خدمتى و کارىِ شما مثبت است و اميدوارم ان‌شاءاللَّه رضايت مردم از شما، موجب رضايت پروردگار باشد و اگر کمبودى هم در کارها بوده است، خداى متعال به لطف و رحمت و فضل خودش آن را مورد گذشت و مرحمت قرار دهد.
چنانچه ملاحظه شده است، بعضى اوقات افرادى از بعضى از مسؤولين انتقاد مى‌کنند - نسبت به بعضى از چيزها - انتقادها نبايد به معناى نفى خدمتها و کارهاى انجام شده، باشد. انتقاد به جاى خود محفوظ است؛ بايد خدماتِ اشخاصى که خدمت و تلاش خالصانه کرده‌اند، مورد نظر باشد. هيچ گاه انتقاد، به معناى ناديده گرفتن خدمات و کارهاى بزرگ نيست.
اميدواريم ان‌شاءاللَّه خداوند متعال لطف خودش را همواره شامل حال شما قرار دهد، و روح مطهّر امام بزرگوار را از شما راضى و خشنود کند، و ان‌شاءللَّه قلب مقدّس ولىّ عصر را از شما خشنود و شما را مشمول دعاى آن بزرگوار گرداند. »
پيش از سخنان مقام معظم رهبرى، آقاى هاشمى رفسنجانى رئيس جمهور در سخنان کوتاهى برخوردار بودن از اعتماد و حمايت رهبر معظم انقلاب اسلامى را سرمايه اى ارزشمند و کارساز براى دولت خود و هر دولت ديگرى توصيف کرد و گفت: اينجانب براى اداره امور از انسجام و همراهى کامل هيأت دولت برخوردار بودم و در نتيجه اعتماد و هماهنگى درون دولت، توانستيم برنامه ها را در حد قابل قبولى اجرا کنيم و در مواردى نيز جلوتر از برنامه به اهدافمان رسيديم.
در پايان اين ديدار حضرت آيت الله خامنه اى يک جلد نفيس کلام الله مجيد به رسم يادبود و تقدير از خدمات ارزنده آقاى هاشمى رفسنجانى به وى تقديم کردند و هر يک از اعضاى هيأت دولت نيز يک جلد قرآن کريم از دست ايشان دريافت کردند.
(همان، بيانات معظم له در ديدار آقاى هاشمى رفسنجانى و کابينه در پايان دوره هشت ساله رياست جمهورى،1376/5/9)

3- مجتهد مسلم، اسلام شناس فرهنگ‌پرور، روايت علمي فرهنگي رهبري از هاشمي
آيت‌الله اکبر هاشمي رفسنجاني يک روحاني و مجتهد است، اما از آنجايي که در امور اجرايي قبل و بعد از انقلاب پيشتاز بوده، کمتر بعد فقهي و اجتهاد او مورد توجه قرار گرفته است. او نه تنها 10 سال درس خارج فقه امام خميني(ره) را درک کرده و جزو شاگردان تيزهوش او بوده، بلکه حتي درس آيت‌الله العظمي بروجردي(ره) را نيز درک کرده و اگر وارد کار اجرايي نمي‌شد، شايد امروز همچون بسياري از هم‌درسان خود، امروز در عداد مراجع تقليد به شمار مي‌رفت. هاشمي رفسنجاني از ابتداي انقلاب با عضويت در شوراي انقلاب به طور مستقيم وارد امور اجرايي شد و مدتي بعد از شروع جنگ تحميلي نيز با به دست گرفتن سکان دفاع از کشور، در عرصه مديريت کشور شخص اول کشور بود. بعد از آن نيز با شروع دوران سازندگي با رأي مردم به عنوان رئيس جمهوري انتخاب شد وهمچنان در رأس امور اجرايي باقي ماند. اما طي تمام اين سال‌ها هاشمي رفسنجاني يک مجتهد بود و با توجه به اشراف بر قرآن و امور ديگر مديريتي، ديدگاه‌هاي ابتکاري در فقه نيز دارد. رهبري معظم انقلاب اما اجتهاد و تسلط وي بر دروس حوزه را فراموش نکردند و بارها طي سخنان مختلف مورد، اجتهاد اکبرهاشمي رفسنجاني را مورد تأکيد و اشاره قرار داده‌اند.

مجتهد قطعي‌ و متفکر سطح‌ بالاي اسلامي
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در مقطع بررسي صلاحيت و اجتهاد نامزدهاي انتخابات مجلس خبرگان رهبري در سال????، در ديدار جمعي از آزادگان مي‌گويند: «امروز رئيس‌ جمهوري ما، از نظر من‌ که‌ ساليان‌ متمادي‌ است‌ ايشان‌ را مي‌شناسم‌، يک‌ مجتهد قطعي‌ است‌. اين‌ هم‌ از برکات‌ خدا بر ماست‌. ما رئيس‌ جمهوري‌ داريم‌ که‌ از لحاظ درسهاي‌ حوزه‌يي‌، يک‌ مجتهد و از لحاظ تفکرات‌ اسلامي‌، يک‌ متفکر سطح‌ بالا با سوابق‌ فراوان‌ است‌. وقتي‌ که‌ ايشان‌ مي‌خواست‌ رئيس‌ جمهوري بشود، چه‌ کسي‌ پرسيد يا فکر کرد که‌ آيا شما مجتهد هستيد يا نه‌؟ اصلا به‌ ياد مردم‌ بود که‌ ايشان‌ مجتهدند يا نه‌؟ رياست‌ جمهوري‌، شأن‌ بالايي‌ است‌ که‌ اداره‌ي‌ امور و زمام‌ اجراييات‌ کشور، همه‌ در دست‌ يک‌ نفر ـ که‌ مجتهد هم‌ است‌ ـ قرار دارد؛ اما هيچ‌کس‌ به‌ يادش‌ نيست‌ که‌ اين‌ آقا مجتهد است‌، يا مجتهد نيست‌.»
(همان، ديدار جمعي از آزادگان و طبقات مختلف مردم در سال1369)

عالم و فقيه مبارز
رهبري معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسؤولان نظام در نخستين روز از سال نو و در آستانه ي ماه مبارک رمضان در سال????تأکيد کردند: «وضعيت‌ بسيار خوبي‌ است‌. بحمدالله‌ دولتي‌ قوي‌، زمام‌ امور را در دست‌ دارد. اين‌ هم‌ از نعم‌ الهي‌ است‌ که‌ در رأس‌ دولت‌، يک‌ عالم‌، يک‌ فقيه‌، يک‌ مبارز سابقه‌دار، يک‌ چهره‌ي‌ شناخته‌ شده‌ و محبوب‌ و امتحان‌داده‌ و مورد تأييد و محبت‌ دايمي‌ امام‌، با همکاراني‌ خوب‌، با برنامه‌يي‌ محکم‌ و اميدبخش‌ و با حمايتي‌ عمومي‌ از سوي‌ مردم‌، قرار دارد.»
(همان، بيانات در ديدار مسؤولان نظام در نخستين روز از سال نو و در آستانه ي ماه مبارک رمضان، 1/1/1369)

مؤمن عالم و مجاهد فى‌سبيل‌اللَّه
اتهامات به هاشمي، هميشه از سوي مخالفانش مطرح بوده و شايد زماني که او در راس دولت بوده، بيشتر. مقام معظم رهبرى در ديدار گروه کثيرى از آزادگان که تنها دو سال از زمان آزادي شان با اجراي قطعنامه 598 مي گذشت، تعابير خاصي درباره هاشمي به کار مي برند: «رئيس جمهور را ملاحظه بفرماييد! يک انسان والا، مؤمن، عالم، مجاهد فى‌سبيل‌اللَّه، زجر کشيده، مردمى و امتحان داده است. مسؤولينى که با رئيس جمهور مشغول کارند، هر کدام به نحوى، همين گونه‌اند. البته در سطوح پايين‌تر، طبيعى است که سلامت به‌اندازه‌ى سطوح اصلى و بالا نباشد؛ يعنى هرچه از مرکز نظام فاصله مى‌گيريم، آن حالت سلامت را نمى‌توان تضمين کرد. البته در نظام جمهورى اسلامى، در سطوح پايين هم، انسانهاى والا و واقعاً کم‌نظيرى هستند، که هيچ وقت در هيچ نظامى در ايران، اين چنين آدمهاى پاک و مقدسى - مقدس به معناى واقعى - نبودند. چقدر از اين افراد پاک نهاد را بنده در اين دستگاههاى مختلف مى‌شناسم - جوان و غير جوان - که واقعاً انسانهاى والايى هستند! همه اهل امانت، اهل صدق، بى‌اعتنا به زخارف دنيا؛ که توانسته‌اند از آن پلى که گردن کلفتهاى تاريخ نتوانستند بگذرند - پل خودخواهى و مال‌اندوزى و راحت طلبى - راحت عبور کنند. اين، وضع اين نظام است.»
(همان، بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار گروه کثيرى از آزادگان، 26/5/1371)

اسلام شناس فرهنگ‌پرور
رهبرمعظم انقلاب اسلامي در حکم انتصاب دکتر على لاريجانى به سمت رئيس سازمان صدا و سيما و عضويت در شوراى عالى انقلاب فرهنگى طي سخناني در سال???? اظهار مي‌کنند: «اين‌جانب از نمايندگان محترم مجلس شوراى اسلامى و اعضاى محترم هيئت دولت به ويژه رئيس جمهوري دانشمند و اسلام شناس و فرهنگ پرور مى‌خواهم هر گونه کمک در زمينه‌ى بودجه و ديگر امکانات را براى حرکتى که امروز صدا و سيما نيازمند آن است، مبذول نمايند. از علما و صاحب‌نظران و هنرمندان و ديگر قشرهايى که به نحوى مى‌توانند در رسانيدن اين سازمان مهم به جايگاه شايسته‌ى خود مؤثر باشند. انتظار دارم که با مديريت آن همکارى کنند.»
(همان، حکم انتصاب آقاى على لاريجانى به سمت رئيس سازمان صدا و سيما و عضويت در شوراى عالى انقلاب فرهنگى، 1372/11/24)
عالمِ آگاهِ مسلّط به زمان و داراي توانايي‌هاي استثنايي
همچنين حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در جمع نمايندگان مجلس شوراى اسلامى اظهار کردند: «بحمدالله رئيس جمهوري ما يک عالمِ آگاهِ مسلّط به زمان، مسلّط به اداره کشور، داراي توانايي‌هاي بعضاً استثنايي - در بين کساني که ما مي شناسيم - و مراقب امور است. تذکرات نمايندگان هم کمک خواهد کرد. ابزارهايي که قانون به دست شما داده است، از قبيل تذکر، سؤال و امثال اينها، در اختيار شماست. اينها مهمترين ابزار قانونگذاري است که به دولت مي گويد «از اين راه برو، از آن راه نرو» و دولت هم مکلّف به اطاعت است. با اين ابزار مي توانيد جلو اشتباهات و خطاها را کاملاً بگيريد.»
(همان، بيانات مقام معظم رهبرى در جمع نمايندگان مجلس شوراى اسلامي، 1373/3/11)

هاشمي شکسته‌ نفسي‌ مي‌کند، حضورش در شوراي عالي انقلاب فرهنگي، برکت است
در شوراي عالي انقلاب فرهنگي هم رئيس جمهوري عضو است و هم رئيس مجلس؛ بنا بر اين در دهه اول انقلاب هم آيت‌الله خامنه‌اي عضو اين شورا و رئيس آن بوده‌اند و هم هاشمي رفسنجاني؛ طبعا بعد از رهبري آيت‌الله خامنه‌اي، ايشان عضو شورا نيستند و رياست اين شورا با هاشمي است. به نظر مي‌رسد از همين رو هاشمي در اولين ديدار اين شورا با رهبري در سال 68، عدم حضور آيت‌الله خامنه‌اي در جلسات شورا را زمينه‌ساز افت آن ذکر مي‌کند، اما با پاسخ متفاوت رهبر معظم انقلاب مواجه مي‌شود:
«جناب‌ آقاي‌ هاشمي‌ فرمودند که‌ شورا افت‌ کرده‌ است‌؛ من‌ به‌ اين‌ هيچ‌ اعتقادي‌ ندارم‌. من‌ معتقدم‌ که‌ شورا بحمدالله‌ الان‌ با حضور شما آقاياني‌ که‌ تشريف‌ داريد ـ بخصوص‌ با توجه‌ به‌ حضور مستمر خود جناب‌ آقاي‌ هاشمي‌ ـ وضعش‌ خيلي‌ بهتر مي‌باشد و فعالتر شده‌ است‌.
آن‌ وقت‌ هم‌ عقيده‌ام‌ همين‌ بود. جلساتي‌ که‌ ايشان‌ شرکت‌ مي‌کردند، جلسات‌ کارآمد و برش‌داري‌ بود و در آن‌، پيشرفت‌ محسوس‌ مي‌شد. البته‌ الحمدلله‌ حالا ايشان‌ بي‌دردسر و بي‌دغدغه‌، همه‌ي‌ جلسات‌ را شرکت‌ مي‌کنند؛ ولي‌ گاهي‌ به‌ ياد آن‌ وقتي‌ مي‌افتم‌ که‌ بخصوص‌ به‌ خاطر اشتغالات‌ ايشان‌ در امر جنگ‌، کمتر موفق‌ مي‌شديم‌ که‌ ايشان‌ را در اين‌ شورا زيارت‌ کنيم‌. خوشحالم‌ که‌ الحمدلله‌ ايشان‌ هستند و ترکيب‌ هم‌ ترکيب‌ خيلي‌ خوب‌ و مجموعه‌ نيز مجموعه‌ي‌ کاملي‌ است‌.»
(همان، بيانات‌ در ديدار اعضاي‌ شوراي‌ عالي‌ انقلاب‌ فرهنگي، 1368/9/21)
مشابه اين تعابير در ديدار سال بعد شورا نيز تکرار مي‌شود، البته با کنايه‌اي دوستانه به غيبت‌هاي هاشمي در شوراي عالي انقلاب فرهنگي به دليل مشغوليت‌هاي دوران جنگ: «اين‌ مژده‌ي‌ فرهنگ‌ عمومي‌ که‌ جناب‌ آقاي‌ هاشمي‌ فرمودند، واقعا براي‌ من‌ مژده‌ است‌. البته‌ جناب‌ آقاي‌ خاتمي‌، شوراي‌ فرهنگ‌ عمومي‌ را از مدتها پيش‌ راه‌ انداخته‌اند و جلساتش‌ هم‌ بود و کارهايي‌ هم‌ کرده‌اند. معلوم‌ مي‌شود که‌ در آن‌، تحولي‌ ايجاد شده‌ است‌. از اين‌ بيان‌، من‌ فهميدم‌ که‌ تحولي‌ در آن‌ انجام‌ مي‌گيرد، يا مثلا اساسنامه‌اش‌ به‌ شکل‌ بهتري‌ تنظيم‌ مي‌شود. خيال‌ مي‌کنم‌ که‌ ان‌شاءالله‌ کارها رو به‌ هرچه‌ بهتر شدن‌ است‌؛ بخصوص‌ که‌ حضور جناب‌ آقاي‌ هاشمي‌ هم‌ براي‌ اين‌ شورا مغتنم‌ است.
البته‌ ايشان‌ شکسته‌ نفسي‌ مي‌کنند؛ اما واقعا اين‌طور است‌. همان‌ وقتها هم‌ من‌ هميشه‌ به‌ رفقا مي‌گفتم‌ که‌ اگر آقاي‌ هاشمي‌ يک‌ بار در جلسه‌ي‌ ما شرکت‌ مي‌کنند، ما در آن‌ جلسه‌ يک‌ عالم‌ پيشرفت‌ مي‌کنيم‌. واقعا آن‌وقت‌ اين‌طور بود. ايشان‌، آن‌وقتها به‌ اين‌ شورا خيلي‌ کم‌ لطف‌ بودند؛ ولي‌ من‌ حالا گاهي‌ هم‌ که‌ مي‌بينم‌ ايشان‌ بحمدالله‌ مجبورند که‌ هر هفته‌ شرکت‌ کنند، خيلي‌ خوشحال‌ مي‌شوم‌ که‌ بالاخره‌ هيچ‌ چاره‌يي‌ جز اين‌ ندارند! آن‌وقت‌، اين‌طور نبود. گاهي‌ مثلا شش‌ ماه‌ مي‌شد که‌ ايشان‌ اصلا هيچ‌ يادي‌ هم‌ از شورا نمي‌کردند! امروز اين‌طور نيست‌ و حضور ايشان‌ واقعا يک‌ برکت‌ است‌. من‌ هر وقت‌ اين‌ نکته‌ يادم‌ مي‌آيد، خيلي‌ خوشحال‌ مي‌شوم‌. آقاياني‌ که‌ در آن‌وقت‌ تشريف‌ داشتند، لابد يادشان‌ است‌ که‌ مکرر مي‌گفتم‌ وقتي‌ ايشان‌ شرکت‌ مي‌کنند، جلسه‌ حرکتي پيدا مي‌کند و يک‌ قدم‌ به‌ جلو برمي‌دارد. واقعا ايشان‌ در جلسه‌ خيلي‌ مؤثر بودند، حالا هم‌ که‌ بحمدالله‌ مرتب‌ شرکت‌ مي‌کنند.مي‌کنند.
(همان، بيانات‌ رهبري در ديدار اعضاي‌ شوراي‌ عالي‌ انقلاب‌ فرهنگي‌ ، 1369/9/19)

4- روايت مجاهدت‌هايي که فراموش نمي‌شود
هاشمي رفسنجاني هم مرد مبارزه است و هم مرد جنگ؛ و در اين هر دو هم‌دوش و هم‌سنگر سيد علي خامنه‌اي بوده و طبيعي است آيت‌الله خامنه‌اي نيز مجاهدت‌هاي اين برادر که 5 سال از ايشان بزرگتر است را هرگز فراموش نمي‌کند؛ چه باک که انقلابيون مبارزه نکرده و شکنجه نشده و بسيجي‌هاي جبهه نرفته، انواع نسبت‌ها را به هاشمي بدهند. اين دو ويژگي براي رهبري بسيار مهم است و در مقاطع مختلف به آنها اشاره کرده‌اند.

هاشمي عمر و جوانى‌اش را در راه مبارزات گذاشته است
يکي از مواردي که همواره رهبر انقلاب درباره آيت‌الله هاشمي بر آن تاکيد کرده‌اند، سوابق درخشان ايشان است: «دولت جمهورى اسلامى نيز همين‌طور است. کسانى که در رأس مسؤوليتهاى دولتى قرار دارند، افرادى هستند که عمر و جوانى خودشان را در مبارزات و سختيها و شدايد گذرانده‌اند. مثل رئيس جمهور عزيز ما؛ همين شخصيت برجسته‌اى که عمر و جوانى‌اش را در راه مبارزات گذاشته است. همکاران او هم کسانى‌اند که سوابق مبارزاتى و يا قابليتها، آنها را به سمت مسؤوليتها کشانده است. هيچ‌کدامشان به يک خانواده‌ى ثروتمند، به يک مجموعه‌ى اشرافى، به يک فاميل مشهور ريشه‌دار قديمى، به يک کمپانى و يا به قشرى از قشرهاى داراى زر و زور، وابسته نيستند. همه از مردمان معمولى و انسانهاى سالم و صادقند. مهندسى، دکترى، آدم کار کرده‌ى مجربى را آورده‌اند و مشغول کار کرده‌اند. اين هم يک نکته است که دولت، دولتى مردمى است. لذا مردم، هم مجلس، هم دولت و هم مسؤولين را دوست مى‌دارند؛ چون مى‌بينند که اينها از جنس خودشان هستند. روى اين نقطه هم، دشمن فعاليت مى‌کند. دشمن تلاش مى‌کند دولت و مسؤولين را در چشم مردم از صلاحيت و ابهت لازم ساقط کند. اين، کار دشمن است. تخصص دشمن در اين است که خبرها را تحريف کند و واقعيتها را دروغ جلوه دهد.»
(همان، بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار مهمانان خارجى دهه فجر و قشرهاى مختلف مردم درروز نيمه شعبان، 1371/11/18)

يار برجسته امام و عنصر ممتاز انقلاب
در پيام رهبري به مناسبت افتتاح چهارمين دوره مجلس شوراى اسلامى در سال 1371 هم چنين آمده است: « مجلس شوراى اسلامى، با مصوبات خود، راهى را که دولت اسلامى براى اداره ى کشور بايد بپيمايد ترسيم مى کند و بر اين حرکت سرنوشت ساز نظارت مى نمايد. اداى اين وظيفه جز با حمايت از دولت و تعاون و يکرنگى با آن ميسر نيست. و امروز که دولت خدمتگزار با رياست يکى از ياران برجسته ى امام و يکى از عناصر ممتاز انقلاب که عمر و جوانى خود را در اين راه صرف کرده، به خدمت مشغول است، اين همراهى و مساعدت، وظيفه يى روشنتر و فورى تر از هميشه است اين سخن به معناى آن نيست که نمايندگان به وظيفه ى نقد و بررسى و نظارت و انتقاد دلسوزانه و ارائه ى راه حلهاى درست نپردازند. مجلس در همه حال بايد حريت و صراحت و حقگرايى و استقلال خود را حفظ کند و راه راست را به مجريان امور بنمايد و بر پيمودن آن نظارت کند. نمايندگان بايد پاسخگوى رأى اعتمادى که بر اعضاء دولت مى دهند باشند. با اين حال کارشکنى و فتنه گرى و اغراء به جهل از هيچکس قابل قبول نيست.»
(همان، پيام رهبري به مناسبت افتتاح چهارمين دوره مجلس شوراى اسلامى، 7/3/1371)

هاشمي،‌ مبارز سابقه‌دار، محبوب‌ و امتحان‌داده‌
تعابير رهبر معظم انقلاب درباره آيت‌الله هاشمي و دولت او ادامه دارد: «وضعيت‌ بسيار خوبي‌ است‌. بحمدالله‌ دولتي‌ قوي‌، زمام‌ امور را در دست‌ دارد. اين‌ هم‌ از نعم‌ الهي‌ است‌ که‌ در رأس‌ دولت‌، يک‌ عالم‌، يک‌ فقيه‌، يک‌ مبارز سابقه‌دار، يک‌ چهره‌ي‌ شناخته‌ شده‌ و محبوب‌ و امتحان‌داده‌ و مورد تأييد و محبت‌ دايمي‌ امام‌، با همکاراني‌ خوب‌، با برنامه‌يي‌ محکم‌ و اميدبخش‌ و با حمايتي‌ عمومي‌ از سوي‌ مردم‌، قرار دارد.»
(همان، ديدار مسؤولان نظام در نخستين روز از سال نو و در آستانه ي ماه مبارک رمضان ، 1/1/1369)

هاشمي، در وسط ميدان‌ و صفوف‌ مقدم‌ نهضت
مقام معظم رهبري در ديدار با رئيس‌جمهوري و اعضاي‌ هيأت‌ وزيران‌، در آستانه‌ هفته‌‌ دولت‌ در سال????مي‌گويند: «در رأس‌ اين‌ دولت‌، جناب‌ آقاي‌ هاشمي‌ رفسنجاني‌ قرار دارند که‌ خودشان‌ از شخصيتهايي‌ هستند که‌ از دوران‌ نشو و نماي‌ اين‌ نهضت‌، در وسط ميدان‌ و در صفوف‌ مقدم‌ حضور داشتند و همان‌ سختيها و رنجها و شکنجه‌ها را چشيده‌اند. از روز اول‌ پيروزي‌ انقلاب‌، هم‌ ايشان‌ و هم‌ شماها، واقعا زحمات‌ زيادي‌ کشيديد و بهتر از خيلي‌ها مي‌دانيد و به‌ اين‌ نکته‌ توجه‌ داريد که‌ در حرکت‌ دولت‌، بايد دو محور و دو رکن‌ اساسي‌ مورد نظر باشد:
محور اول‌، حرکت‌ و تلاش‌ است‌. خستگي‌ و افسرده‌ شدن‌، واقعا در اين‌ راه‌ هيچ‌ معنا ندارد. شايد کساني‌ که‌ اهل‌ دنيا هستند، اگر راه‌ دشواري‌ پيش‌ پايشان‌ قرار بگيرد، سختيهاي‌ آن‌ راه‌، کم‌کم‌ انگيزه‌ي‌ آنها را کم‌ کند. راه‌ خدا اين‌طور نيست‌. هرچه‌ سخت‌تر باشد، انسانهاي‌ مؤمن‌، علاقه‌مندتر و پرانگيزه‌تر مي‌شوند؛ چون‌ مي‌فهمند که‌ اهميت‌ اين‌ حرکت‌، بيشتر است‌.»
(همان، بيانات‌ مقام معظم رهبري در ديدار با رئيس‌جمهوري واعضاي‌ هيأت‌ وزيران‌، در آستانه‌ هفته‌ي‌ دولت، 1369/6/1‌)

صفحه منوري که هرگز از حافظه ملت وفادار زدوده نخواهد شد
رهبري معظم انقلاب تلاش‌هاي هاشمي رفسنجاني به عنوان فرمانده جنگ را اين گونه توصيف مي‌کند: «مجاهدات جنابعالي صفحه ي منوري است که هرگز از حافظه ي ملت وفادار ما زدوده نخواهد شد».
در خرداد ماه سال 67 ، هنوز مذاکرات سياسي براي پايان جنگ نتيجه نداده و از طرفي اوضاع ايران در جبهه ها نيز چندان مساعد نيست. شوراي عالي دفاع هم که رياست آن بر عهده ي حضرت آيت‌الله خامنه اي رئيس جمهور وقت بود و هاشمي رفسنجاني به عنوان نماينده ي امام خميني در اين شورا در اداره جنگ دخالت مستقيم داشت، از ترکيب صحيحي برخوردار نبود و وحدت نظر نداشت. در چنين شرايطي آيت‌الله خامنه‌اي، رئيس جمهور وقت طي نامه‌اي رسمي، از امام درخواست مي‌کند که آقاي هاشمي رفسنجاني را به سمت بسيار مهم جانشيني فرماندهي کل قوا منصوب کنند:
«... پيشنهاد مشخص اينجانب که قبلاً نيز کتباً و شفاهاً معروض گرديده، اين است که :
1ـ کليه امور مربوط به نيروهاي مسلح، ارتش، سپاه، ژاندارمري اعم از عمليات، پشتيباني، امور سازماني و اداري و غيره به شخص واحدي مفوض و محول گردد.
2ـ شخص مزبور از سوي حضرتعالي موظف گردد که امور را از نزديک و با قاطعيت تمشيت کند.
3ـ دادگاه نيروهاي مسلح موظف گردد که در تعقيب قضايي متهمين و اجراي محکوميتها به طور کامل از نظر و دستور وي تبعيت کند. با توجه به هم? جوانب، به نظر اينجانب، تنها فرد مناسب براي تصدي اين مسئوليت مهم، جناب آقاي هاشمي رفسنجاني است.»
رهبر کبير انقلاب نيز بلافاصله طي حکمي، هاشمي رفسنجاني را با تمام اختيارات به سمت جانشيني فرمانده کل قوا منصوب مي‌کنند. با اين تدبير هم پيروزي‌هايي حاصل مي‌شود و هم هاشمي پرونده جنگ را خاتمه مي‌دهد. 1 سال و نيم بعد اما جنگ تمام شده و هاشمي در راس قوه مجريه است و ديگر نيازي به اين خدمت نيست و هاشمي به حضرت آيت‌الله خامنه‌اي که خود هاشمي را براي اين سمت پيشنهاد داده بود، استعفاي خود را تقديم مي‌کند.
رهبر معظم انقلاب در پاسخ به درخواست استعفاي آقاي هاشمي رفسنجاني از سمت جانشيني فرماندهي نيروهاي مسلح در سال 1368 اين گونه نوشتند:
«بسم الله الرحمن الرحيم
جناب حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي هاشمي رفسنجاني - رياست محترم جمهوري اسلامي ايران
با سلام و تحيت، در پاسخ به استعفاي جنابعالي از جانشيني فرماندهي کل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي با توجه به مسؤوليت خطير و بسيار مهم رياست جمهوري و اداره ي کشور و دولت که اکنون بحمدالله با فضل الهي و اعتماد کم نظير ملت به دست تواناي شما سپرده شده است، موافقت و قبول خود را اعلام مي دارم. لازم مي دانم از زحمات طاقت فرسا و مستمر جنابعالي در تمشيت امور ارتش و سپاه در دوران پر ماجراي جنگ تحميلي و اداره و فرماندهي نيروهاي مسلح و هدايت آن در عمليات جنگ که هميشه با تلاش شبانه روزي و در موارد متعدد با پيروزي هاي بزرگ براي ملت ايران همراه بود، صميمانه تشکرکنم.
آن دوران در سابقه ي درخشان مجاهدات جنابعالي صفحه ي منوري است که هرگز از حافظه ي ملت وفادار ما زدوده نخواهد شد "و ما عندالله خير و ابقي."
خداوند وجود پربرکت شما را براي انقلاب و اسلام محفوظ بدارد و توفيقات خود را بر شما ارزاني فرمايد.

والسلام عليکم و رحمةالله
سيدعلي خامنه اي
11/6/68»
(همان، پذيرش استعفاي آقاي هاشمي رفسنجاني، 11/6/68 )


اهداي نشان درجه يک فتح
مدتي بعد از استعفاي هاشمي از جانشيني فرماندهي کل قوا، مقام معظم رهبري‌ در حاشيه ديدار با رئيس‌جمهور و اعضاي‌ هيأت‌ وزيران‌، با اهداي نشان درجه يک فتح، رسما از تلاشهاي هاشمي در جنگ تشکر مي‌کنند و مي‌گويند: «يکي‌ از چيزهايي‌ که‌ ما هميشه‌ به‌ عنوان‌ فضايل‌ برجسته‌ي‌ جناب‌ آقاي‌ هاشمي‌ در ذهن‌ داشتيم‌ و مشاهده‌ مي‌کرديم‌، حضور فداکارانه‌ و مدبرانه‌ي‌ ايشان‌ در صحنه‌هاي‌ جنگ‌ تحميلي‌ بود و حقيقتا زبان‌ قاصر است‌ از اين‌که‌ آن‌ زحمات‌ و آن‌ فداکاريها را سپاسگزاري‌ کند. من‌ آن‌ شبهاي‌ دشوار، آن‌ لحظات‌ پرهم‌وغم‌ و پرمسؤوليتي‌ را که‌ ايشان‌ در مقابل‌ چشم‌ همه‌ي‌ ما گذراندند ـ که‌ هميشه‌ مورد تشکر امام‌ بزرگوارمان‌ (رضوان‌الله‌تعالي‌عليه‌) هم‌ بود ـ فراموش‌ نمي‌کنم‌. ما حالا مي‌خواهيم‌ اين‌ تشکر را به‌ صورت‌ يک‌ حرکت‌ سمبليک‌ مجسم‌ کنيم‌ و اين‌ نشان‌ فتح‌ را به‌ سينه‌ي‌ جناب‌ آقاي‌ هاشمي‌ الصاق‌ نماييم‌.»
(همان، بيانات مقام معظم رهبري‌ در ديدار با رئيس‌جمهور واعضاي‌ هيأت‌ وزيران‌، در آستانه‌ي‌ هفته‌ي‌ دولت در سال 1369)

کتک خورده‌ انقلاب و يک بسيجى حقيقى
مقام معظم رهبرى در ديدار فرماندهان «بسيج»، به آنها گوشزد مي‌کنند که هاشمي يک بسيجى حقيقى و ميدان جنگ ديده است: «مسؤولين عزيز کشور هم، قدر بسيجيها را بدانند. بحمداللَّه خودشان هم بسيجى هستند. رئيس جمهور عزيز ما، يک بسيجى است؛ بسيجى ميدان جنگ ديده، خطر کشيده، کتک خورده‌ى انقلاب و يک بسيجى حقيقى. بقيه‌ى مسؤولين هم، بحمداللَّه هر يک، کم و بيش حظ و سهمى از بسيجى و بسيجى‌گرى دارند.»
(همان، بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار فرماندهان «بسيج» سراسر کشور، 1371/8/27)

5- مواضع صريح درباره تخريب هاشمي
تخريب آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، سوژه ثابت سالهاي بعد از انقلاب بوده و تنها نقش‌آفرينان آن متفاوت بوده‌اند و دليلش هم طبعا تاثيرگذاري اوست. بررسي کمپين‌هاي تخريبي عليه هاشمي رفسنجاني نشان مي‌دهد که هرچند طي برهه‌هاي مختلف اين کمپين‌ها مشغول کارند اما بازار گرم آن‌ها ايام انتخابات است. گويي که مهر تأييد مردم و بروز جمهوريت و اسلاميت نظام، دشمنان را به وحشت مي‌اندازد و براي تخريب آن تلاش مي کنند ياران واقعي انقلاب را زمين‌گير کنند. اما نه تنها طرفداران سياسي هاشمي رفسنجاني، بلکه مقام معظم رهبري با موضع گيري روشن بارها از او دفاع کرده اند.
بعد از انتخابات سال 1384 درحالي که کمپين‌هاي تخريي همچنان مشغول کار بودند و روي کار آمدن دولت نهم را دست‌آويزي براي تخريب هاشمي به کار گرفته بودند، رهبري به روشنگري پرداختند.

رأي به هاشمي، رأي به ارزش‌هاي انقلاب
رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار شوراى عالى انقلاب فرهنگى در دي ماه سال 1384 با اشاره به انتخابات رياست جمهوري اظهار کردند: « ما در انتخاباتى که چند ماه پيش گذرانديم، اکثريت قريب به اتفاق مردم، به ارزش‌هاى انقلاب رأى دادند؛ چه آنهايى که به آقاى احمدى نژاد رأى دادند، چه آنهايى که به آقاى هاشمى رفسنجانى رأى دادند؛ چون آقاى هاشمى هم يکى از برجستگان انقلاب است؛ ايشان يک شخصيت انقلابى، روحانى و معمم است و بسيارى از کسانى که به ايشان رأى دادند، درواقع به همين ارزش ها رأى دادند. نبايد تصور کرد که هفده ميليون به شعارهاى آقاى احمدى نژاد رأى دادند و ده ميليون ديگر رأى ندادند؛ قضيه اين گونه نيست؛ بلکه اکثريت بزرگى از مردم در اين انتخابات پايبندى خودشان را به دين، به ارزش هاى انقلاب، به دل بستگى هاى امام نشان دادند»
(همان، ديدار شوراى عالى انقلاب فرهنگى، دي ماه سال 1384)
در يکي از برهه‌هاي حساس انقلاب يعني سال 1388، در حالي که فضاي سياسي کشور با مناظره‌اي تلخ و نيز اعتراضات بعد از انتخابات رياست جمهوري سال 88 غبارآلود شده بود و بسياري براي تخريب ياران امام و انقلاب دست به کار شده بودند، رهبر معظم انقلاب وارد عمل شدند و نسبت هاشمي رفسنجاني را با انقلاب اسلامي روشن کردند.

آيت‌الله خامنه‌اي در خطبه‌هاي مشهور 29 خرداد 1388 در نمازجمعه تهران فرمودند:« از اين طرف هم شبيه همين کارها به نحو ديگرى انجام گرفت. کارنامه ى درخشان سى ساله ى انقلاب کمرنگ جلوه داده شد؛ اسم بعضى از اشخاص برده شد که اينها شخصيتهاى اين نظامند؛ اينهاکسانى هستند که عمرشان را در راه اين نظام صرف کردند. بنده در نماز جمعه هيچوقت رسمم نبوده است از افراد اسم بياورم؛ اما اينجا چون اسم آورده شده است، مجبورم اسم بياورم. به طور خاص از آقاى هاشمى رفسنجانى، از آقاى ناطق نورى من لازم است اسم بياورم و بايد بگويم. البته اين آقايان را کسى متهم به فساد مالى نکرده؛ حالا در مورد بستگان و کسان، هر کس هر ادعائى دارد، بايستى در مجارى قانونى خودش اثبات بشود و قبل از اثبات نميشود اينها را رسانه اى کرد. اگر چيزى اثبات بشود، فرقى بين آحاد جامعه نيست؛ اما اثبات نشده، نميشود اينها را مطرح کرد و قاطعاً ادعا کرد. وقتى اينجور حرفها مطرح ميشود، تلقى هاى نادرست در جامعه به وجود مى آيد، جوانها چيز ديگرى خيال ميکنند، چيز ديگرى مي‌فهمند. آقاى هاشمى را همه ميشناسند. من شناختم از ايشان مربوط به بعد از انقلاب و مسئوليتهاى بعد از انقلاب نيست؛ من از سال1336 - يعنى 52 سال قبل - ايشان را از نزديک ميشناسم. آقاى هاشمى از اصلى ترين افراد نهضت در دوران مبارزات بود؛ از مبارزين جدى و پيگيرِ قبل از انقلاب بود؛ بعد از پيروزى انقلاب از مؤثرترين شخصيتهاى جمهورى اسلامى در کنار امام بود؛ بعد از رحلت امام هم در کنار رهبرى تا امروز. اين مرد بارها تا مرز شهادت پيش رفته. قبل از انقلاب اموال خودش را صرف انقلاب ميکرد و به مبارزين ميداد. اينها را جوانها خوب است بدانند. بعد از انقلاب ايشان مسئوليتهاى زيادى داشت: هشت سال رئيس جمهور بود؛ قبلش رئيس مجلس بود؛ بعد مسئوليتهاى ديگرى داشت. در طول اين مدت هيچ موردى را سراغ نداريم که ايشان براى خودش از انقلاب يک اندوخته اى درست کرده باشد. اينها يک حقايقى است؛ اينها را بايد دانست. در حساسترين مقاطع ايشان در خدمت انقلاب و نظام بوده.»
(همان، بيانات مقام معظم رهبري در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران، 29/3/1388 )

برخي تخريب‌ها از روى غفلت نبود، مسئولان قضايى عوامل اين تخريب‌ها را تعقيب کنند
در انتخابات رياست جمهوري سال 1384 نيز عده‌اي با برپايي اردوگاه هاشمي ستيزي، درصدد اختلاف افکني و دو دستگي در جامعه برآمدند. اما رهبر انقلاب هشيارانه واکنش نشان دادند.
رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار با رئيس و مسؤولان دستگاه قضايى در سال 84 با انتقاد از برخى اقدامات تخريبى در دوران تبليغات انتخاباتى تأکيد کردند: « در خلال اين انتخابات، برخى کارهايى انجام گرفت که بنده به عواملى که اين کارها را انجام دادند، بدبينم؛ اين تخريبهايى که صورت گرفت. بعضى از تخريبها البته از روى بى توجهى بود؛ بعضى از آقايان و نامزدها يا طرفداران آنها با محاسباتى، حرفهايى نسبت به نظام زدند که واقع بينانه نبود؛ خيلى از مثبتات نظام، از کارهاى بزرگ نظام ناديده گرفته شد و سياه نمايى شد. و پيشرفتهاى عظيمى که به وسيله ى دولتها در اين سالها به وجود آمده، نديده گرفته شد؛ اينها از روى غفلت بود، ليکن بعضى از اين تخريبها از روى غفلت نبود. تعدادى از نامزدهاى انتخابات رياست جمهورى مورد تخريب قرار گرفتند؛ تخريبهاى غير منصفانه و ناجوانمردانه؛ حتّى شخصيت موجهى مثل آقاى هاشمى رفسنجانى که شخصيت محترم و باسابقه‌اى است، از دم اين تخريبها در امان نماند. اين، حادثه ى بدى بود. رحمت الهى را نبايد با اين گونه کارها آلوده کرد؛ با اين که ما تأکيد کرده بوديم. امروز چون گذشته است، من نصيحت مى کنم؛ اما مسئولان قضايى و غير قضايى، غير از نصيحت، وظايف ديگر هم دارند؛ آنها عوامل اين تخريبها را تعقيب کنند و آنها را پيدا کنند. يک عده به طور مسلّم از روى جهالت و غفلت اين کار را کردند، که البته فعل حرامى انجام گرفت؛ ليکن بسيارى از کارهايى که انجام گرفت، کار کسانى بود که به هيچ يک از نامزدها علاقه ‌اى نداشتند و تخريب آنها براى تخريبِ فضاى انتخابات انجام گرفت؛ آنها تخريب کردند، براى زير سؤال بردن نظام اسلامى. ما در اختلافات بزرگ مذهبى، فکرى، سياسى ديده ايم که کسانى وارد ميدان فتنه انگيزى مى شوند و از زبان اين، آن را مى کوبند؛ از زبان آن، اين را مى کوبند؛ در حالى که نه به اين علاقه دارند، نه به آن! اينها را پيدا کنيد؛ مقصران اصلى بايستى مشخص شوند، که مطمئناً دست دشمن در کار است. بعضى اظهارات، متأسفانه عزيزترين قشرهاى اين کشور، جوانانِ مؤمن و بسيجى، را زير سؤال برد! اين جور نيست، بلکه دستهاى دشمن است که در کار است براى فتنه انگيزى و براى ايجاد فساد».
(همان، بيانات مقام معظم رهبري در ديدار رئيس و مسؤولان دستگاه قضايي 1384/4/7)

نکته جالب توجه سخنان رهبر معظم انقلاب اين است که ايشان تخريب هاشمي رفسنجاني را با نيت قبلي و با برنامه‌ريزي دانسته‌اند و خواستار پيگيري قضايي اين مسئله شده‌اند. رهبري صراحتا اين گونه تخريب‌ها را براي فتنه انگيزي دانسته‌اند و تأکيد دارند که دشمنان در پشت پرده اين اقدامات قرار دارند.
اما اين موضع‌گيري صريح رهبري معظم انقلاب اسلامي باعث نشد که دشمنان دست از تخريب و اقدمات تفرقه افکنان خود بردارند بلکه طي سال‌هاي اخير نيز با استفاده از ابزارهاي رسانه‌اي مختلفي که داشته‌اند سعي کردند اختلافي ساختگي بين مقام معظم رهبري و رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام را به نمايش بگذارند. پس از رحلت آيت‌الله مهدوي کني رياست سابق مجلس خبرگان رهبري تخريب‌گران وارد عمل شدند و حضور هاشمي رفسنجاني در انتخابات هيئت رئيسه مجلس خبرگان رهبري را دست‌‌مايه قرار دادند تا به اين ترتيب دوباره اردوگاهي تخريبي عليه يکي از ياران امام و معتمدان رهبري به راه اندازند. اما با وجود همه جوسازي‌هايي که عليه هاشمي رفسنجاني انجام دادند، رهبري معظم انقلاب اسلامي براي چندمين بار طي سه دهه گذشته از عمر انقلاب اسلامي در ستايش هاشمي رفسنجاني وارد عمل شدند. حضرت آيت ‌الله خامنه‌اي در اسفند ماه سال 1389 در ديدار با رئيس و اعضاي مجلس خبرگان رهبري با تشکر از خبرگان عالي شأن امت، به ناکام ماندن دشمنان در قضيه انتخاب هيأت رئيسه مجلس خبرگان اشاره کردند و افزودند: « از همه‌ى آقايان تشکر ميکنيم؛ بخصوص از جناب آقاى هاشمى رفسنجانى، براى اينکه در اين اجلاس، انتظار خصمانه‌اى را که دشمنان داشتند، خنثى کردند. آنها انتظار داشتند که بين خبرگان امت اختلاف بيفتد؛ رقابتها به صورت رقابتهاى متعارف دنياى مادى در بيايد و مسابقه‌ى در خدمت، تبديل بشود به رقابت منفىِ در تصرف مراکز و جايگاه‌ها؛ که اين بحمداللَّه نشد. خب، از جناب آقاى هاشمى انتظار هم همين بود؛ با توجه به سابقه‌ى عقل و احساس مسئوليتى که در ايشان هميشه ما مشاهده کرديم.»
( همان، بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با رئيس و اعضاي مجلس خبرگان 1389/12/19)

هاشمي درد دل‌هاي‌ امام‌ را بيشتر از ديگران‌ خبر دارد، دايه‌هاي‌ مهربانتر از مادر، ذهن‌ مردم‌ را خراب‌ مي‌کنند!
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي زماني که برخي افراد، اقدامات هاشمي را زير سوال مي‌برند و او را به تخطي از راه امام (ره) متهم مي‌کنند، با صراحت به حمايت از او پرداخته و مي‌گويند: « امروز بحمدالله‌ در رأس‌ دستگاههاي‌ اجرايي‌ کشور، کسي‌ است‌ که‌ امام‌ در تمام‌ طول‌ دوران‌ انقلاب‌ و قبل‌ از آن‌ و بيشتر از همه‌ بعد از انقلاب‌ تا لحظه‌ي‌ وفاتشان‌، نهايت‌ اعتماد و اطمينان‌ را به‌ او داشتند؛ رئيس‌جمهور ما. ايشان‌ کسي‌ است‌ که‌ اين‌قدر مورد اعتماد امام‌ بود، اين‌قدر به‌ امام‌ نزديک‌ بود، حرفهاي‌ امام‌ را بيشتر از آنها شنيده‌، درد دلهاي‌ امام‌ را بيشتر از ديگران‌ شنيده‌ و خبر دارد. حالا عده‌يي‌ همين‌طور حرف‌ مي‌زنند و اصلا نمي‌دانند که‌ حرف‌ دل ‌امام ‌چه ‌بود!
مؤذن‌بانگ‌بي‌هنگام‌برداشت‌
نمي‌داند که‌ چند از شب‌ گذشته‌ است‌
چنين‌ آدمي‌ حالا در رأس‌ امور ماست‌. من‌ هم‌ به‌ امور واقفم‌ و مي‌بينم‌ که‌ در مملکت‌ چه‌ کار مي‌شود. من‌ آدم‌ بي‌خبري‌ نيستم‌. همه‌ي‌ اين‌ اوضاع‌ اجرايي‌ کشور را از نزديک‌، هشت‌ سال‌ تجربه‌ و لمس‌ کرده‌ام‌. قبل‌ از آن‌ هم‌، از اول‌ انقلاب‌ در شوراي‌ انقلاب‌ و ديگر جاها بوده‌ام‌. مگر ممکن‌ است‌ امروز کسي‌ حتي‌ به‌ خاطرش‌ بگذرد ـ چه‌ برسد به‌ عمل‌ ـ که‌ از آن‌ جهت‌گيري‌ و چارچوب‌ ترسيم‌شده‌ي‌ انقلاب‌ تخطي‌ کند، که‌ حالا يک‌ عده‌ دايه‌هاي‌ مهربانتر از مادر، مرتب‌ در اين‌جا و آن‌جا مي‌نشينند و ذهن‌ مردم‌ را خراب‌ مي‌کنند؟!»
(همان، سخنراني‌ حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در ديدار اقشار مختلف‌ مردم‌ استان‌ خراسان‌، در سالروز ولادت‌ امام‌ رضا(ع‌)، 1369/3/15)

 

ساير تصاوير

 

نظرات


نظر دهيد

ساير اخبار

بازدید امروز:105
بازدید ديروز:415
آنلاين:40
بازدید ماه جاري:4409
بازدید ماه قبل:9525
کل بازديد:579882