سومو در ايران يتيم است/ به مادرم قول قهرماني داده بودم

جزئيات خبر

ملي‌پوشان سومو از بي‌توجهي به اين رشته ورزشي ابراز گلايه مي‌کنند و از مسئولان درخواست دارند از ورزش‌هاي غيرالمپيکي نيز حمايت داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري آنا از خارگ، تا پيش از گسترش روزبه‌روز اينترنت در ميان اقشار مختلف جامعه که دسترسي به هر موضوعي را فقط در چند ثانيه امکان‌پذير کرده است، تنها اطلاعاتي که مي‌شد از برخي علاقه‌مندي‌ها به‌دست آورد، بازي‌هاي رايانه‌اي بود. يکي از خاطره‌انگيزترين و محبوب‌ترين اين بازي‌ها، قطعاً بازي کشتي کج سگا (SEGA) بود. جايي که به تناسب از قهرمانان واقعي، شخصيت‌هاي بازي در رينگ کشتي کج با هم مبارزه مي‌کردند. بدون ترديد يکي از قوي‌ترين و دوست‌داشتني‌ترين شخصيت‌هاي اين بازي قديمي و محبوب، شخصيت برتر کشتي سبک ژاپني، سومو بود که با شلوار قرمز و هيکل سنگين و چاق خود، از پس هر حريفي برمي‌آمد و با اشاره‌اي حريفان را از رينگ به بيرون پرتاب مي‌کرد.

سومو يک سبک کشتي ژاپني است که در آن وزن، اندازه و قدرت در درجه اول اهميت قرار دارد. هرچند سرعت و يورش ناگهاني نيز مفيد است. هدف مبارزان در اين رشته ورزشي بيرون انداختن حريف از رينگ و يا به زمين زدن اوست.

در رأس سلسله مراتب کشتي‌گيران سومو کسي با لقب (Yokozuna) قرار مي‌گيرد. در حال حاضر تنها يوکوزونا اين ورزش، آساشوريو (Asashoryu) است که زاده مغولستان است. هنگامي که يک کشتي‌گير به مقام و مرتبه يوکوزونا مي‌رسد، نمي‌تواند آن را کنار بگذارد، اما با گذشت زمان و پايين آمدن درجه توانايي و قدرت يوکوزونا، بازنشسته مي‌شود.

وارد شدن به دايره ورزشي که بيش از ???? سال سابقه دارد کار بسيار دشواري است. دشواري‌هاي جسمي ناشي از تمرينات و مسابقات سخت، آيين‌هاي سنتي جهان سومو، خورد و خوراک بسيار ويژه، توجه به استراحت و خواب و قوانين دست‌و‌پاگير و سنتي از دشواري‌هاي ورود به اين ورزش است.

سومو، مظهر قدرت و استواري است و هنگامي که به مشاهده تمرينات و مبارزه ورزشکاران سومو مي‌رويد، لرزش حاصل از صداي به‌هم کوبيده شدن بدن‌هاي عظيم‌الجثه کشتي‌گيران را مي‌توان احساس کرد.

فدراسيون ملي سومو ژاپن در اول سپتامبر سال ???? تأسيس شد و با تلاش‌هاي بسياري از جمله برگزاري مسابقات آماتوري هر ساله، علاقه‌مندي به اين ورزش را گسترش داد. در جولاي ???? ژاپن و برزيل سازماني را راه‌اندازي کردند که امروزه به‌عنوان فدراسيون بين‌المللي سومو (IFS) شهرت جهاني دارد.

تشکيلات سومو ايران توسط برادران منوچهري، ملي‌پوشان و قهرمانان اسبق ورزش‌هاي رزمي ايران و جهان و در سال ???? بنيان نهاده شد و پس از طي مراحل کارشناسي و اخذ مجوزهاي لازم از وزارت ورزش و جوانان در تاريخ ??/??/????، با صدور ابلاغ مسئوليت توسط فدراسيون ورزش‌هاي رزمي در مورخ ??/??/???? رسماً آغاز به‌کار کرد. درحال حاضر سومو داراي ?? کشور عضو در سطح جهان است.

با اين پيش درآمد به سراغ دو ورزشکار و قهرمان ايراني اين رشته رفته‌ايم که ضمن تحصيل نه‌تنها در اين رشته سخت ورزشي فعاليت حرفه‌اي دارند، بلکه اولين مدال‌آور کشور در اين ورزش نيز هستند. بهروز نورمحمدي افراپلي و مصطفي محمودي دو دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي واحد خارک در اين گفتگو از راه دشوار رسيدن به قهرماني يکي از سخت‌ترين رشته‌هاي ورزشي دنيا سخن گفته‌اند.

گفت و شنود خبرنگار آنا با دو تن از قهرمانان رشته سومو در پي مي‌آيد:

* لطفاً خودتان را بيشتر معرفي کنيد و بگوييد در چه رشته‌اي تحصيل مي‌کنيد.

بهروز نورمحمدي افراپلي متولد سال  ???? و ساکن شهرستان ساري هستم. متأهل و دانشجوي سال آخر رشته مهندسي دريا ـ دريانوردي دانشگاه آزاد اسلامي واحد خارگ.

بنده نيز مصطفي محمودي متولد سال ???? و متولد و ساکن آبادان هستم که هم‌اکنون مشغول تحصيل در  ترم آخر رشته مهندسي دريا ـ دريانوردي دانشگاه آزاد اسلامي واحد خارگ و در حال حاضر کاپيتان تيم ملي سومو ايران و نايب‌رئيس کميته ورزشکاران فدراسيون جهاني سومو تا سال ???? و بنيانگذار سومو  در استان‌هاي خوزستان و بوشهر هستم.

* چند خواهر و برادر داريد و  فرزند چندم خانواده‌ايد؟

نورمحمدي: يک خواهر و يک برادر دارم و فرزند اول هستم.

محمودي: فرزند اول هستم و يک خواهر کوچکتر از خودم دارم. 

* در خانواده شما فرد ورزشکار ديگري  هم وجود دارد؟

نورمحمدي: بله! پدرم مربي کشتي استان مازندران است. همچنين عمو و برادرم هم کشتي‌گير هستند.

محمودي: من هم پدرم از نوجواني ورزشکار بود و هنوز هم در رشته‌هاي فوتبال و بدنسازي فعاليت دارد، مادرم هم مربي سومو هستند و باشگاه دارند و در رشته پيلاتس(يک رشته تمرکزي مثل يوگا) نيز فعاليت مي‌کند.

* مشوقين اصلي شما در رسيدن به موفقيت‌ها چه کساني بودند؟

نورمحمدي: پدر و مرحوم مادرم

محمودي: خانواده هميشه مشوقم بودند و ضمن اينکه اعتماد به خود و عطش دست‌يابي به موفقيت مهم‌ترين عامل موفقيتم بوده است.

* بسياري از خانواده‌ها در سال کنکور و بعد از ورود به دانشگاه، فرزندانشان را از ورزش کردن منع و فقط ملزم به تحصيل مي‌کنند، نظر شما در اين باره چيست؟

نورمحمدي: بله. تقريباً اينگونه است. همانطور که مي‌دانيد عمر ورزش حرفه‌اي کوتاه است که متأسفانه به دليل حمايت اندک از ورزشکاران (به جز چند رشته خاص ورزشي) بسياري از خانواده‌ها تحصيل را به ورزش حرفه‌اي ترجيح مي‌دهند که اين سبب شده تا فرزندان بين دوراهي سخت انتخاب قرار بگيرند.

محمودي: هميشه با اين کار مخالف بوده و هستم، من به اين جمله که عقل سالم در بدن سالم است اعتقاد کامل دارم و نتيجه آن را در زندگي شخصي خود به وضوح درک کردم، در تجربه شخصي من، ورزش هميشه از نظر روحي و فيزيکي من را در اوج نگه داشت و همواره در بدترين شرايط زندگي به‌ويژه سال سخت و پر استرس کنکور و دوران تحصيل. در کل باور دارم، انسان‌هايي که به دنبال موفقيت هستند هميشه يک راه براي انجام دادن کار مورد علاقه‌شان پيدا خواهند کرد و منتظر حرف ديگران نخواهند ماند.

هماهنگي خوبي بين ورزش و تحصيل برقرار مي‌کنيم

* هماهنگي بين درس و ورزش دشوار نيست؟ اينکه در اردو هستيد به تحصيل شما لطمه نمي‌زند؟

نورمحمدي: خوب. البته اين هماهنگي کار سختي است، اما وقتي هدف داشته باشي مي‌تواني از پس هر مشکلي بربيايي. ضمن اينکه در اين خصوص، دانشگاه و استادان درک خوبي از شرايط ما دارند.

محمودي: اين دو را در برابر هم نمي‌بينم، هر دو هم‌مسير و در کنار يکديگر هستند، (باخنده) به نظرم صبح زود که از خواب برخيزيم به همه کارها مي‌رسيم.

* کمي در خصوص رشته ورزشي سومو صحبت کنيد.

سومو ورزش اسطوره‌اي و پهلواني و رزم ملي ژاپني‌ها با قدمتي ? هزار ساله است که ريشه در مذهب شينتوي ژاپني‌ها دارد. سومو هم‌اکنون يکي از رشته‌هاي شناخته شده توسط کميته بين‌المللي المپيک (ioc) است و يکي از کانديداهاي اصلي ورود به المپيک ???? و از برنامه‌هاي اصلي مسابقات world games است. دليل ورود ديرهنگام اين رشته ورزشي به ايران، نوع پوشش ورزشکاران اين رشته است که کمي با فرهنگ ديني ما مغايرت دارد که در سومو آماتور اين پوشش تغيير يافت.

* تمرينات شما به چه صورت است؟

نورمحمدي: هر روز و مداوم. من و مصطفي محمودي از گذشته به‌صورت مشترک تمرين مي‌کنيم، به‌گونه‌اي که براي تمرين به شهر محل سکونت همديگر در رفت‌و‌آمد هستيم. در جزيره خارگ نيز با حضور در باشگاه کشتي نفت خارگ، زيرنظر دانيال کوثري مربي زحمت‌کش باشگاه تمرينات خود را انجام مي‌دهيم.

محمودي: خودم در آبادان باشگاه داشتم و شاگرداني را هم تعليم مي‌دادم، اما به دليل رفت‌و‌آمد به جزيره خارگ، نگهداري باشگاه برايم مقدور نبود و متأسفانه باشگاه سوموي من تعطيل شد. تمريناتم را نيز هم‌اکنون در باشگاه جودو مقاومت آبادان انجام مي‌دهم، اما در کل به دلايل شرايط خاص زندگي، زمانبندي خاصي ندارم. در واقع هرجا و هر مکاني که به دست بياورم تمرين مي‌کنم.

* تيم باشگاهي نيز داريد؟ از چه سالي عضو تيم ملي شديد؟

نورمحمدي: هر دوي ما  از سال ?? عضو تيم ملي هستيم. ضمن اينکه در رده باشگاهي نيز عضو تيم منطقه آزاد اروند هستيم.

* در چه تورنمنت‌هايي شرکت کرديد و چه مقام‌هايي به دست آورديد؟

نورمحمدي: متأسفانه به دليل مشکلات مالي نتوانستم در مسابقات خارج از ايران شرکت کنم، اما تاکنون سه دوره قهرمان مسابقات کشور و قهرمان جام جهاني او اسپرت ?? شده‌ام.

محمودي: در مسابقات قهرماني آسيا ???? مغولستان مدال برنز، نقره مسابقات نخبگان جهان در ترکيه، پنجمي بزرگسالان آسيا در چين تايپه ????، دو دوره شرکت در مسابقات قهرماني جهان و کاپ اوپن سومو اروپا ???? عناوين بنده است.

* از چند سالگي ورزش کرديد و چه ورزش‌هاي ديگري انجام مي‌دهيد؟

نورمحمدي: از ?? سالگي شروع به ورزش کردم و ورزش اولم کشتي بود و به دليل آسيب‌ديدگي قادر به ادامه کشتي نبودم.

محمودي: من ورزش را از ? سالگي با ژيمناستيک آغاز کردم و رشته ديگرم جودوست و دان ? دارم.

* دست و پا شکسته ساز مي‌زنم

* علايق ديگري هم داريد؟

نورمحمدي: دست و پا شکسته براي دل خودم ساز مي‌زنم.

محمودي: به غذا علاقه خاصي دارم به ويژه فست‌فود، هرچند از يک ملي‌پوش چنين انتظاري نيست، اما گذشتن از فست‌فود سخت است، به همين دليل هم هميشه درگير وزن کم کردن هستم. نوازنده گيتار کلاسيک و الکتريک نيز هستم. گاهي اوقات شعر نيز مي‌نويسم.

* به نظر شما در کشور ما جاي پيشرفت براي ورزشکار وجود دارد؟

نورمحمدي: متأسفانه در ايران به دليل حواشي زياد انجام ورزش حرفه‌اي سخت شده. تا وقتي ورزش در ايران درگير سياست باشد به جاي پيشرفت شاهد پسرفت خواهيم بود. نمونه‌اش را در رشته‌هاي المپيکي مي‌توان ديد. در رشته سومو هم شرايط به همين صورت است. مسئولان اين رشته تلاشي براي پيشرفت سومو در ايران انجام نمي‌دهند. ايران استعداد زيادي در رشته سومو دارد که مي‌تواند در مسابقات برون‌مرزي حرفي براي گفتن داشته باشد، اما به دليل مشکلات مالي و هزينه بالاي اين رشته قادر به شرکت در مسابقات نيستند.

محمودي: در کل در ايران ورزش دچار حواشي شده، به‌طور‌مثال خيلي مواقع تصميمات فردي و مشکلات شخصي باعث به وجود آمدن مشکلات براي ورزشکار مي‌شود که  سبب شده تا اصل کار ديده نشود. از سوي ديگر هم نمي‌توان از نظر مالي روي اکثر ورزش‌ها حساب کرد. آن هم ورزش رزمي در ايران، متأسفانه ورزش رزمي ايران درگير علايق و تصميمات فردي مسئولان شده است.

* در ايران حمايتي از رشته سومو نمي‌شود

* حمايتي از سوي مسئولان در اين رشته مي‌بينيد؟

نورمحمدي: چون اين رشته هنوز وارد المپيک نشده، ورزشکاران حمايت زيادي از سوي مسئولان نمي‌شود. متأسفانه منافع شخصي نسبت به منافع ملي ارجحيت پيدا کرده است.

محمودي: نه‌تنها رشته سومو بلکه تمام رشته‌هاي غيرالمپيکي شامل حمايت‌هاي دولتي نمي‌شوند، مگر اينکه اسپانسر بگيريم يا به مسابقات خاصي اعزام شويم مثل مسابقات world games.

* در دانشگاه آزاد اسلامي چطور؟

نورمحمدي: تا آنجا که مطلع هستم، مسئولان دانشگاه آزاد اسلامي به خصوص دکتر جوانمرد استقبال خيلي خوبي از اين رشته داشتند و قرار بر اين بود که ميزبان اولين دوره مسابقات دانشجويان جهان، دانشگاه آزاد اسلامي در ايران باشد که متأسفانه اين کار هنوز عملي نشده است.

محمودي: آقاي دکتر جوانمرد مسئول تربيت بدني دانشگاه آزاد اسلامي شخصاً از من شناخت دارند و درخصوص گسترش اين رشته ورزشي با همديگر جلساتي نيز داشته‌ايم.

* چه برنامه‌ها و مسابقاتي در پيش‌رو داريد؟

نورمحمدي: مسابقات آسيايي او اسپرت و اگر خدا بخواهد مسابقات جهاني اسپانيا.

محمودي: مسابقه بعدي من قهرماني جهان در جزاير هاوايي آمريکا ???? است که اميدوارم بتوانم در آن شرکت کنم.

به مادرم قول قهرماني داده بودم که محقق شد

* بهترين پيروزي و بدترين شکست شما در کدام مسابقات بوده است؟

نورمحمدي: به نظر بنده تمام بردها بهترين هستند و تمامي شکست‌ها بدترين. شيرين‌ترين پيروزي بنده اولين دوره مسابقات سومو بود که به مادرم قول داده بودم. بدترين آنها موقعي بود که به دليل مشکلات مالي نتوانستم در مسابقات نخبگان جهان در کشور ترکيه شرکت کنم.

محمودي: بهترين پيروزي من در فينال مسابقات قهرماني بزرگسالان آسيا در سال ???? مغولستان در برابر حريف قدرتمند هنگ‌کنگي بود که توانستم در اولين حضور خودم در مسابقات و برخلاف پيش‌بيني تمام مربيان و حضار در سالن حريفم را شکست بدهم و نخستين مدال تاريخ ايران را کسب کنم ( مدال برنز قهرماني آسيا ????) و بدترين شکست من باز هم در مسابقات آسيايي بود، اما اين بار در سال ????، در مبارزه ماقبل فينال در برابر حريف ميزبان ( چين‌تايپه ) قرار گرفتم و در صورت پيروزي مدال نقره من تضمين مي‌شد، اما با يک سهل‌انگاري از حريف خودم که از من بهتر نبود، باختم و تمام زحماتم به باد رفت، همواره فيلم آن بازي را با حسرت نگاه مي‌کنم و اميدوارم بتوانم جبران کنم.

* چه توصيه‌اي براي دانشجويان داريد؟

نورمحمدي: به نظر من داشتن فعاليت‌هاي جانبي در کنار درس خواندن به شرط برنامه‌ريزي، لطمه‌اي به تحصيل وارد نمي‌کند. به همه توصيه مي‌کنم تنبلي را کنار بگذارند و روزي حداقل ?? دقيقه ورزش کنند تا نتايج سودمند آن را در زندگي شخصي خود ببينند.

محمودي: امروزه افراد موفق ديگر تک‌بعدي نيستند و يک فرد براي موفقيت نياز به مهارت‌هاي مختلفي دارد که ورزش فقط يکي از آنهاست. بايد تمام تلاش را براي موفقيت در مسيري که انتخاب کرده‌اند انجام دهند. هدف‌هاي بزرگي را انتخاب کنند و در طول مسير توانايي‌هايشان را نشان دهند تا به موفقيت برسند.

* با تشکر از وقتي که در اختيار خبرگزاري آنا قرار داديد، در پايان اگر صحبت خاصي مانده خوشحال مي‌شويم بشنويم.

نورمحمدي: ابتدا درخواست دارم مسئولان حمايت‌هاي مادي و معنوي لازم را از فعالان رشته‌هاي ورزشي به‌عمل آورند و سپس از خانواده‌ام، مربيان باشگاهي و ملي سومو و رئيس دانشگاه آزاد واحد خارگ آقاي دکتر قائدي و آقاي خدرزاده مسئول تربيت‌بدني و آقاي محمدي‌فرد مسئول آموزش دانشگاه و تمامي استادانم که در سخت‌ترين شرايط از من حمايت کردند و پا به پاي من براي رسيدن به اهدافم تلاش کردند، قدرداني مي‌کنم.

محمودي: من نيز از خانواده‌ام، رئيس، کارکنان و استادان دانشگاه که زحمات زيادي را تاکنون برايم متحمل شده‌اند، قدرداني ويژه دارم و از مربيانم که همواره حامي و راهنماي بنده بوده‌اند و با انتقال تجربيات ارزنده خود سبب پيشرفتم شدند، تشکر مي‌کنم.

 

ساير تصاوير

 

نظرات


نظر دهيد

ساير اخبار

بازدید امروز:367
بازدید ديروز:3180
آنلاين:53
بازدید ماه جاري:13624
بازدید ماه قبل:107454
کل بازديد:460292